Projekt o nazwie Delta 2 będzie zrealizowany i obsługiwany przez filię Repsol Electricidad y Gas w prowincjach Huesca, Saragossa i Teruel. Po 3 latach prac, gdy osiągnie pełną moc, będzie dostarczać elektryczność dla ok.1,8 mln osób, to więcej niż mieszka w całym regionie. Jednocześnie pozwoli uniknąć emitowania do atmosfery ponad 2,6 mln ton CO2 rocznie w porównaniu z energią elektryczną pochodzącą z węgla.

CZYTAJ TAKŻE: Litwini inwestują w polskie wiatraki

Delta 2 jest kolejnym projektem wykorzystania OZE realizowanym przez Repsola; pozostałe siedem dotyczy regionów Andaluzja, Aragón, Castilla y León, Castilla-La Mancha, Extremadura i w Portugalii, w prowincjach Saragossa i Teruel zaczęto prace w grudniu przy 89 turbinach o mocy 335 MW. Ta farma ma być gotowa pod koniec roku.

""

Wind turbines/Bloomberg

energia.rp.pl

Aktywa Repsolu wykorzystania OZE będące w trakcie realizacji mają łączną moc 2045 MW, a wraz z zainstalowanymi już 2952 megawatami wzmacniają pozycję Repsolu jako lidera na półwyspie. W grudniu koncern ogłosił, że chce dojść w 2050 r. do statusu firmy bez emisji netto spalin. Jest pierwszą firmą z sektora energetyki, która postawiła sobie tak ambitny cel.