PGNiG Obrót Detaliczny rośnie w siłę

materiały prasowe

Polski rynek energii ma to do siebie, że może się na nim wydarzyć prawie wszystko. Kiedy w 2013 roku wprowadzano nowelizację prawa energetycznego, wiele osób zwracało uwagę na to, że zawarty w nim poziom obliga gazowego jest za wysoki.

Przeniesione metodą „kopiuj-wklej” parametry z rynku energii elektrycznej (docelowe 55% obowiązkowej sprzedaży giełdowej) uważa się do dziś za niemożliwe do spełnienia w polskich warunkach, a do tego uderzające w pierwszej kolejności w największe przedsiębiorstwo gospodarki, czyli Polskie Górnictwo Węglowe i Gazownictwo. Chcąc dostosować się do sytuacji, PGNiG w odruchu samoobrony powołał spółkę córkę, czyli PGNiG Obrót Detaliczny, która miała kupować gaz na giełdzie po to, żeby dostarczać go odbiorcom indywidualnym. Spółka matka tłumaczyła wtedy, że decyzja ta ma na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii i pobudzenie rynku. Wielu mówiło wtedy z przekąsem, że w ten sposób PGNiG handluje samo ze sobą, bo przecież nadal pozostaje monopolistą w zakresie dostaw „błękitnego surowca”. Wielu mniejszych, bardziej elastycznych dostawców pokładało jednak wielkie nadzieje w postępującej liberalizacji. Zaczęły zresztą odnosić pierwsze sukcesy i odbierać klientów państwowemu gigantowi.

Tymczasem jednak PGNiG Obrót Detaliczny ewidentnie okrzepła na rynku. W ostatnim okresie spółce udało się odnieść kilka zauważalnych sukcesów. Wygrała m.in. warty 10 mln złotych przetarg na dostawy gazu Urzędowi Miasta Poznania. Do października przyszłego roku dostarczy także 122 GWh energii do nowopowstałej fabryki Volkwagena w Białężycach koło Wrześni. Nieco mniejszy wolumen (110 GWh) został zakontraktowany na ten sam okres do Zakładów Porcelany Lubiana. Jak widać, impuls do konkurencji w polskich warunkach potrafi przyjść z najmniej spodziewanego kierunku.

Mogą Ci się również spodobać

EDF kupi paliwo do Elektrociepłowni w Toruniu od PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółki EDF Gaz Toruń i EDF Toruń podpisały ...

Szyszko: siedzimy na geotermalnym piecu

Mamy ogromne zasoby geotermalne; to centralne ogrzewanie, do którego wystarczy się podłączyć – mówił ...

Energetyka jądrowa za wolna i za droga w ratowaniu klimatu

Energetyka jądrowa traci pozycję wobec odnawialnych źródeł pod względem mocy i kosztów, bo reaktory ...

PGE: strata i zmiana dywidendy

Największy wytwórca energii w kraju, opierający swoją produkcję głównie na węglu, zamierza zrobić gigantyczny ...

Ukraina importuje ropę z… USA

Pierwsza w historii partia amerykańskiej ropy dobiła do terminalu w Odessie. To odpowiedź Kijowa ...

PGNiG podało szacunkowe wyniki za 2018 r.

W IV kwartale koncern zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz wytwarzania energii. ...