PGNiG Obrót Detaliczny rośnie w siłę

materiały prasowe

Polski rynek energii ma to do siebie, że może się na nim wydarzyć prawie wszystko. Kiedy w 2013 roku wprowadzano nowelizację prawa energetycznego, wiele osób zwracało uwagę na to, że zawarty w nim poziom obliga gazowego jest za wysoki.

Przeniesione metodą „kopiuj-wklej” parametry z rynku energii elektrycznej (docelowe 55% obowiązkowej sprzedaży giełdowej) uważa się do dziś za niemożliwe do spełnienia w polskich warunkach, a do tego uderzające w pierwszej kolejności w największe przedsiębiorstwo gospodarki, czyli Polskie Górnictwo Węglowe i Gazownictwo. Chcąc dostosować się do sytuacji, PGNiG w odruchu samoobrony powołał spółkę córkę, czyli PGNiG Obrót Detaliczny, która miała kupować gaz na giełdzie po to, żeby dostarczać go odbiorcom indywidualnym. Spółka matka tłumaczyła wtedy, że decyzja ta ma na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii i pobudzenie rynku. Wielu mówiło wtedy z przekąsem, że w ten sposób PGNiG handluje samo ze sobą, bo przecież nadal pozostaje monopolistą w zakresie dostaw „błękitnego surowca”. Wielu mniejszych, bardziej elastycznych dostawców pokładało jednak wielkie nadzieje w postępującej liberalizacji. Zaczęły zresztą odnosić pierwsze sukcesy i odbierać klientów państwowemu gigantowi.

Tymczasem jednak PGNiG Obrót Detaliczny ewidentnie okrzepła na rynku. W ostatnim okresie spółce udało się odnieść kilka zauważalnych sukcesów. Wygrała m.in. warty 10 mln złotych przetarg na dostawy gazu Urzędowi Miasta Poznania. Do października przyszłego roku dostarczy także 122 GWh energii do nowopowstałej fabryki Volkwagena w Białężycach koło Wrześni. Nieco mniejszy wolumen (110 GWh) został zakontraktowany na ten sam okres do Zakładów Porcelany Lubiana. Jak widać, impuls do konkurencji w polskich warunkach potrafi przyjść z najmniej spodziewanego kierunku.

Mogą Ci się również spodobać

Quo vadis, przyszły championie?

Przed spółkami rafineryjnymi stoi nie lada wyzwanie. W jaki sposób dostosować model biznesowy do ...

Meksykański paradoks naftowy

Kraj, który ma w bród ropy, musi importować 62 proc. potrzebnych na krajowym rynku ...

MOL w trendzie wzrostowym

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na ...

List intencyjny ws. wodnego transportu węgla dla PGE

List intencyjny ws. zapewnienia wodnego transportu węgla dla należącej do PGE, rozbudowywanej Elektrowni Opole, ...

Miliony funtów za bezczynność wiatraków

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln ...

Ceny ropy i paliw nadal mogą się mocno zmieniać

W najbliższych tygodniach kierowcy nie powinni się obawiać podwyżek. Później istnieje jednak duża groźba ...