USA muszą od nową zbudować swoją klimatyczną wiarygodność

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor at the RWE AG owned coal-fired power station Niederaussem near Bergheim, Germany, Bloomberg

W minionym tygodniu miało miejsce klimatyczne tournee amerykańskiego prezydenckiego wysłannika ds. Polityki klimatycznej Johna Kerry’ego po Europie. Kerry odwiedził Londyn, Brukselę i Paryż – sojuszników, których postrzega jako kluczowych w budowaniu strategii w globalnej polityce klimatycznej. Obecność Kerry’ego w Europie to ważny polityczny sygnał o odnowionym wspólnym froncie amerykańsko-europejskim przed COP26 w Glasgow – pisze Katarzyna Snyder, ekspertka Instytutu Zielonej Gospodarki.

Jednak to nie w Europie leży główne wyzwanie dla amerykańskiego wysłannika. Po czterech latach rządów Donalda Trumpa Stany Zjednoczone są w tyle z redukcją emisji, a ich wiarygodność na forum UNFCCC znacznie ucierpiała. Porozumienie Paryskie jest porozumieniem globalnym, jednak matką i ojcem tego dokumentu są Chiny i Stany Zjednoczone. Przed 2015 rokiem w tym klimatycznym małżeństwie sprawy układały się przykładnie, współpraca kwitła. To był klucz do sukcesu globalnego porozumienia w zakresie ochrony klimatu. Jednak dzisiaj stosunki amerykańsko-chińskie przypominają zimną wojnę.

Nowy sekretarz stanu Anthony Blinken zaznaczył w swoim niedawnym expose, że Chiny stanowią największe zagrożenie i wyzwanie dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Chiny także podkreśliły w poetycko brzmiącej deklaracji, zawierającej metafory o szklarniowych kwiatach w zimie, że nie będą traktować polityki klimatycznej w odosobnieniu od wszelkich innych tematów które podejmą z administracją Joe Bidena i generalnego kontekstu w obecnych stosunkach obu krajów. Europa, Stany Zjednoczone oraz Chiny to połowa globalnych emisji.

Druga połowa zależy od największych gospodarek bloku krajów rozwijających się: Brazylii, RPA, Indii i Indonezji. W stosunkach z USA i Europą, które właśnie odgrzewają swoją transatlantycką relację, gospodarki te podążą śladem, który wyznaczą Chiny i Indie. Kluczową dla efektywności globalnej polityki klimatycznej jest zatem wizyta Johna Kerry nie w Europie, lecz w Indiach i w Chinach. Przebieg tych wizyt pokaże czy globalne współpraca w zakresie zmian klimatu i ambitne nowe zobowiązania klimatyczne na COP 26 w Glasgow to sfera realnych oczekiwań czy też pobożnych życzeń.

Jedno jest pewne. John Kerry to postać znana i lubiana kręgach klimatycznej dyplomacji, ale deklaracje Stanów Zjednoczonych wzywające wszystkich emitentów do ambitnych zobowiązań redukcyjnych są dzisiaj traktowane przez partnerów globalnych z o wiele większym sceptycyzmem. Nie ma bowiem gwarancji, że za cztery lata nie będziemy świadkami amerykańskiego odwrotu, tak jak to się stało z Protokołem z Kioto oraz cztery lata temu z Porozumieniem Paryskim.

Wiarygodność Stanów Zjednoczonych zależy od tego, jakie kroki Prezydent Joe Biden podejmie w domu na rzecz zainicjowania i utrzymania tendencji gospodarczych sprzyjających ochronie klimatu, których nie będzie można odwrócić Prezydenckim dekretem. Wizyta Johna Kerry w Europie to ważny symbol dobrej woli i wspólnego transatlantyckiego frontu. Prawdziwym wyzwaniem jest teraz strategia amerykańsko-europejska wobec Chin i bloku krajów BASIC.

Katarzyna Snyder

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świat daje w gaz (skroplony)

Ilość skroplonego gazu w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. ...

Arktyczne plany Rosneft

Powrót do wiercenia w dnie Morza Karskiego i większe inwestycje w złoża u brzegów ...

Duże zmiany na wysokich stanowiskach w Grupie Energa

Dotychczasowa wiceprezes Energi oraz p.o. prezesa, Alicja Barbara Klimiuk, została szefową firmy Energa Operator. ...

Czesi chcą przekazać Polsce kopalnię Silesia

Właściciel kopalni Silesia – czeski koncern EPH – jest gotów przekazać swoje udziały w ...

Rosneft kontra wolność prasy

Paliwowy gigant domagał się od gazety RBK 3 mld rubli (207 mln zł) za ...

KGHM ma umowy z PGNiG na dostawy gazu do 2033 r. o wartości 4,8 mld zł

KGHM podpisał umowy z PGNiG na dostawy gazu – podały spółki w komunikatach. Szacowana ...