Słońce wychodzi zza chmur

Polscy producenci instalacji fotowoltaicznych słusznie łączą siły, by konkurować z rywalami z Dalekiego Wschodu. Rząd powinien rozważyć dodatkowe wsparcie rozwoju rynku elektrowni słonecznych. Skorzystaliby na tym nie tylko przedsiębiorcy.

Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest już równa dwóm wielkim blokom węglowym w Opolu oddanym do użytku w zeszłym roku. Ostatnie kilkanaście miesięcy to niesamowity wzrost liczby elektrowni słonecznych.
Przyczyny? Jedną są podwyżki cen energii elektrycznej – odbiorcy, zarówno firmy, jak i właściciele domów, chcą mieć własne źródło energii, nawet jeśli nie pokrywa ono w pełni zapotrzebowania. O ile prąd dla przeciętnego Polaka jest w naszym kraju wciąż tani, o tyle już dla przedsiębiorcy jego ceny są najwyższe w regionie.
Zainteresowanie fotowoltaiką wynika również z tego, że z każdym rokiem rośnie wydajność paneli, a spada ich cena, bo technologia się upowszechnia.
Kolejnym czynnikiem jest rządowe wsparcie. W tym roku ktoś, kto wymieniając w ramach programu „Czyste powietrze” kopciucha na pompę ciepła, zdecyduje się także na montaż instalacji fotowoltaicznej, może liczyć na ekstrapieniądze. Takie dodatkowe dotacje na panele przewidziano w programie „Mój prąd”.
W dobie walki ze skutkami pandemii warto rozważyć wsparcie dla firm, które zechcą zainwestować w elektrownie słoneczne, i rozszerzyć „Mój prąd” na przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorca dostanie niższy rachunek za prąd i da zarobić polskiej branży odnawialnych źródeł energii. Ta jest już całkiem spora, pracuje w niej 80 tys. osób. Rodzime firmy coraz bardziej rozpychają się na tym rynku, komponenty przez nie wytwarzane stanowią ok. 20 proc. instalacji fotowoltaicznych. Teraz tworzą alians, by umocnić swoją pozycję w rywalizacji z azjatycką konkurencją. Trzymajmy za nie kciuki, bo to też kwestia bezpieczeństwa. Wystarczy wspomnieć kłopoty z dostawami z Azji na początku pandemii.
Adobe Stock
Patrząc na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce, która rośnie w dużej mierze dzięki inwestycjom prywatnym, warto też wreszcie dostrzec, jak wiele możemy zyskać na rozproszeniu źródeł energii. Wspierając rozwój elektrowni słonecznych i odblokowując budowę farm wiatrowych na lądzie, sprawimy, że do systemu trafi wreszcie tani i zielony prąd, którego potrzebują i firmy,
i zwykli mieszkańcy. I nie będzie potrzebne budowanie nowych kopalni ani odkrywkowych, ani podziemnych, a do atmosfery trafi mniej dwutlenku węgla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Priorytet to silny koncern

Koncepcja budowania silnych grup energetycznych w Polsce jest mi bliska. Tauron ma potencjał odegrania ...

Czas na zmianę sposobu myślenia o klimacie

Nie kwestionując w najmniejszym stopniu konieczności dbałości o zasoby naturalne i środowisko, wydaje się, ...

Onico ma coraz większe problemy. Ogromna przecena akcji

Akcje spółki tanieją o kilkadziesiąt procent. To rezultat obaw związanych z niewypłacalnością firmy, żądań ...

Spór o daninę dla wiatru

Ustawa wiatrakowa stała się gorącym kartoflem dla rządu PiS. Żaden z resortów nie chce ...

Najwięksi odbiorcy prądu liczą na dopłaty

Branże energochłonne chcą rekompensat chroniących przed utratą konkurencyjności. Główny pomysł to uszczuplenie wpływów do ...

Orlen chce zwiększyć wydobycie w Kanadzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie: z Bogdanką nie konkurujemy Australijski inwestor ...