List otwarty: Chcemy mądrego restartu

Liczne grono ekspertów, przedstawicieli organizacji i instytucji społecznych i ekonomicznych, osób ze świata nauki, kultury i biznesu, podpisało się 19 maja pod ważnym apelem Czas na restart, skierowanym do rządzących w kwestii mądrego restartu polskiej gospodarki.

 

Pełną treść listu otwartego publikujemy poniżej

 

Koronawirus wybił nas z rytmu. Naszej codzienności – przedszkola, szkoły,   planowanych podróży, beztroski codziennych spotkań, zakupów i kolejki przy kasie. Koronawirus pozbawił wielu z nas pracy – zleceń, klientów, kontraktów, spektakli. Nasze dzieci odciął od szkół i relacji z rówieśnikami, odpowiedzialnością za ich naukę obarczając nas samych. Wiele rodzin na długi czas straciło jedyne źródło utrzymania. Koronawirus wywrócił dotychczasowy ład, niosąc widmo kryzysu na niespotykaną i niemożliwą do przewidzenia skalę. Pandemia, w środku której mimowolnie się znaleźliśmy, wymusiła na nas zmianę naszych celów, strategii i zaplanowanych ścieżek kariery. Nie sposób tego nie zauważyć, nie sposób nie zastanawiać się co będzie dalej.

 

Jak odnaleźć i zorganizować się w tym nowym, nieznanym świecie, w nowej Polsce? W rzeczywistości, w której maska i płyn do dezynfekcji to symbole odpowiedzialności społecznej, ale też wyraz naszego lęku o przetrwanie. Przetrwanie, do którego nasze indywidualne działania już nie wystarczą. Dziś wiemy na pewno, że aby poradzić sobie ze skutkami pandemii potrzebne są trwałe zmiany i mądry restart polityki publicznej. Potrzebne są działania, które pozwolą nam nie tylko utrzymać miejsca pracy, ale ograniczą zmiany klimatu.

Kryzys Klimatyczny nie zniknął

Koronawirus to tylko próba generalna przed tym, co mogą przynieść zmiany klimatu. Wystarczył maleńki patogen, by w krótkim czasie  zatrzymać światową gospodarkę. Nie trzeba bujnej wyobraźni, aby przewidzieć, co stanie się z nami, kiedy nieodwracalne zmiany klimatu przyspieszą. Ich przedsmak z niepokojem obserwujemy dziś w całej Polsce, dotkniętej suszą. Od katastrofalnych skutków zmian klimatu nie będzie ucieczki, tak jak dziś nie ma miejsca, w którym można schronić się przed wirusem. To ostatni moment, by w walce o przetrwanie działać skutecznie. Z zapaści, która nas dotknęła, wyjść mądrze, budując nową gospodarkę opartą na współpracy, której jednym z priorytetów będzie autentyczna troska o klimat.

Zrestartujmy gospodarkę mądrze

Patrząc na nierówną walkę, którą na co dzień toczą pracownicy służby zdrowia, przedsiębiorcy i menedżerowie walczący o utrzymanie miejsc pracy, artyści, tysiące ludzi tracących grunt pod nogami, czujemy się w obowiązku zaapelować do liderów, rządzących naszym krajem – rządu, prezydenta, prezydentek i prezydentów miast, a także do prezesek i prezesów firm:

 

Zrestartujmy polską gospodarkę mądrze, zarówno dla nas, jak i dla kolejnych pokoleń. 

 

Budujmy miejsca pracy, firmy, miasta i gospodarkę przyjazne dla człowieka, ale i klimatu. Tworząc programy wsparcia nie traćmy z oczu środowiska. Wybierajmy rozwiązania i technologie, które są innowacyjne i posłużą nam długie lata.

 

Wybierajmy do miejskich i krajowych planów inwestycyjnych inicjatywy ograniczające zmiany klimatu, poprawiające jakość powietrza i wspierającą służbę zdrowia, usługi komunalne i edukację, chroniące nas przed suszą i nawalnymi ulewami.

 

Działajmy w ramach europejskich struktur i wartości. Kierunek klimatycznej neutralności wypracowany i obrany przez Unię Europejską nie zmienia się mimo kryzysu. Europejski Zielony Ład jest szansą na transformację polskich miast, wsi i firm. Nie stać nas, aby pozostać na marginesie.

 

Planując restart gospodarki i inwestycje, zarówno w wymiarze ogólnopolskim, jak i lokalnym:

 

  • twórzmy miejsca pracy w sektorach, które mają przyszłość,
  • wspierajmy inwestycje, które zwiększają efektywność energetyczną i rozwijają energetykę odnawialną,
  • wzmacniajmy działania dążące do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza,
  • wspierajmy budowę i promocję zrównoważonego i niskoemisyjnego transportu,
  • dbajmy o społeczności i grupy szczególnie narażone,
  • inwestujmy w przestrzeń zieloną, powstrzymując dewastację środowiska,
  • projektujmy inwestycje z szacunkiem traktujące zasoby wody i przyrodę,
  • promujmy działania, które wspierają społeczności lokalne i ich aktywności.

 

Budujmy farmy fotowoltaiczne, prowadźmy rozsądną politykę wodną, inwestujmy w programy typu Mój Prąd i Czyste Powietrze, które tworzą miejsca pracy i bezpośrednio pomagają zadbać o budżet domowy. Nie bójmy się wycofywać z błędów niedawnej przeszłości. Idąc za przykładem Wiednia, zrywajmy w miastach asfalt, by siać łąki. Ułatwiajmy rowerzystom poruszanie się po mieście. Zastąpmy parkingi miejskimi parkami.

Koronawirus wybił nas z rytmu i nas zatrzymał. Wykorzystajmy to ostrzeżenie dobrze, traktując je jako lekcję i impuls do mądrego restartu gospodarki, ale i naszego myślenia.

 

www.czasnarestart.pl

 

Sygnatariusze listu, stan z dnia 19 maja 2020:

 

Piotr Abramczyk (GCCM Polska – Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska), adw. Kinga Andryszczak (działaczka społeczna, ekolożka), Patryk Białas (Stowarzyszenie BoMiasto), Katarzyna Boni (reporterka, pisarka), Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta), Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński), Anna Desogus (Ambasada Czystej Planety); Agnieszka Drozd, Konrad Marczyński, Emilia Piotrowska (Warszawski Alarm Smogowy), Witold Drożdż (Członek Zarządu, Orange Polska); Anna Dworakowska, Magdalena Kozłowska, Ewa Lutomska, Natalia Matyasik (Polski Alarm Smogowy), Magdalena Dziewguć (Google Polska), Maciej Filipkowski (inwestor, podcaster w Zaprojektuj swoje życie), Przemysław Gacek (Prezes Zarządu, Grupa Pracuj), Michał Hetmański (Fundacja Instrat), Leszek Jażdżewski, Liberté!, Ilona Jędrasik, Dr Marcin Stoczkiewicz (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi), Lidia Kołucka (Central European University), Emilia Komarnicka-Klynstra (aktorka), Marcin Korolec (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych), Wojciech Kostrzewa (Prezes Zarządu, Polska Rada Biznesu), Klara Kowtun, Antonina Samecka (Risk Made in Warsaw), Dr Jacek Kucharczyk (Prezes Zarządu, Instytut Spraw Publicznych), Dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Natalia Węgrzyn (Purpose Climate Lab), Paweł Łukasiak (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce), Dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Miasto Jest Nasze; Weronika Michalak (HEAL Polska), Paweł Niziński, Partner GOODBRAND, CEE/CEO Better), Prof. dr hab. Maciej Nowicki; Karol Paciorek (twórca internetowy, youtube Imponderabilia),  Mirella Panek – Owsiańska; Dr Mateusz Piotrowski (Inicjatywa Pacjent Europa), Pismo. Magazyn opinii (zespół miesięcznika), Prof. dr hab. Monika Płatek (Uniwersytet Warszawski), Prof. dr hab. Piotr Płoszajski (Szkoła Główna Handlowa), Marcin Popkiewicz (Nauka o klimacie), Mirosław Proppé (WWF Polska), Prof. dr hab. Piotr Skubała (ekolog, Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Filip Springer (reporter, fotograf), Aleksandra i Piotr Stanisławscy (twórcy bloga Crazy Nauka), Krzysztof Suszek (Przewodniczący Rady, Fundacja “Misja Medyczna”), Areta Szpura (aktywistka ekologiczna), Paweł Szypulski (Greenpeace Polska), Marcin Wicha (pisarz, grafik, ilustrator), Maciej Witucki (Konfederacja Lewiatan), Mateusz Wojcieszak (Prezes Zarządu, Fundacja Pole Dialogu), Kuba Wygnański (Fundacja Stocznia), Michał Zabłocki (dziennikarz, aktywista), Damian Zapłata (Członek Zarządu, Allegro), Zofia Zborowska (aktorka).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Shell ucieka z Wenezueli

Po ponad wieku obecności, Shell zamierza całkowicie wycofać się z tonącej w gigantycznym kryzysie ...

Duże straty w Serinus Energy

Spadek wydobycia oraz niskie ceny ropy i gazu spowodowały mocne pogorszenie kondycji finansowej grupy. ...

Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie ...

Gazprom tnie inwestycje

Opóźni się ukończenie gazociągu z Rosji do Chin. Gazprom o połowę zmniejszył finansowanie na ...

PGNiG zwiększy wydobycie w Pakistanie

Koncern wykona na złożu Rehman kolejny odwiert eksploatacyjny, dzięki czemu chce istotnie zwiększyć ilość ...

Turecki Potok wpłynął do Bułgarii

Rosjanie rozpoczynają budowę drugiej nitki gazociągu Turecki Potok, którym ich gaz popłynie do unijnych ...