Nowy OPEC u drzwi

Czy OPEC+ przekształci się w nowy, większy i potężniejszy kartel eksporterów ropy? Tak. Jeżeli będzie to w interesie Rosji.

Sekretariat OPEC rozesłał do uczestników porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy (tzw. OPEC+) projekt karty o bezterminowej współpracy. To może być wstęp do powstania nowej potężnej organizacji dzielącej i rządzącej na wciąż kluczowym dla świata ludzi rynku paliw.
Dziś 15 członków OPEC (od 2019 r o jednego mniej – Kuwejt porzuca organizację), kontroluje 40 proc. światowego wydobycia ropy, a co ważniejsze – rezerwy surowcowe krajów OPEC stanowią 70 proc. światowych.
Poza organizacją pozostają dwaj kluczowi gracze – obecny lider wydobycia – USA i trzecia na świecie Rosja. O ile jednak eksport ropy w USA to wciąż niewiele (ok. 1 mln baryłek dziennie), to Rosja żyje z eksportu ropy. Wraz z gazem daje on co roku budżetowi Kremla blisko połowę dochodów.

Sytuacja ta może się jednak szybko zmienić. Nadmiar ropy w USA, spowodowany boomem produkcji ze złóż łupkowych, wymusił najpierw rewolucję w przepisach – zniesienie 40-letniego embarga na eksport; a teraz szybkie i wielkie inwestycje w infrastrukturę eksportową.
Dlatego sytuacja w eksporcie także jest dynamiczna i dzisiejszym hegemonom – liderowi OPEC Arabii Saudyjskiej i Rosji zagraża nowy gracz na tym rynku – Stany Zjednoczone. Według prognozy IHS Markit, w dwóch najbliższych latach amerykański eksport ropy wzrośnie dwukrotnie, co biorąc pod uwagę, że taki wzrost był też w latach 2017-2018, zapowiada ostrą rywalizację.

Do 2020 r amerykański eksport ma sięgnąć 5 mln baryłek. Dla porównania w 2017 r Rosja i Arabia Saudyjska sprzedawały za granicę po odpowiednio 8,2 mln baryłek i 8,6 mln baryłek dziennie. Zła wiadomość dla tych państw jest taka, że łączny eksport ropy surowej i produktów naftowych już w 2019 r przekroczy 10 mln baryłek dziennie. A to uczyni USA największym eksporterem na świecie.

Zagrożenie dla interesów Rosji też jest widoczne. Amerykańska ropa i paliwa docierają coraz częściej do Europy – rynku pozostającego dotąd w objęciach rosyjskiego surowca.
Gra toczy się o gigantyczne pieniądze. Według IHS dochody łączne USA, Rosji i Arabii Saudyjskiej w eksportu ropy i produktów naftowych wynoszą rocznie 280 mld dol..Jednak w strukturze PKB poszczególnych państw zajmują zupełnie inne miejsce. W USA to zaledwie 1 proc. PKB, w Rosji – 19 proc., a w Arabii Saudyjskiej – 35 proc..
Widać więc dokładnie dla kogo utrzymanie rynkowej pozycji w handlu ropą jest sprawą być albo nie być. Utrata takiej części PKB ani Rosja ani Pustynne Królestwo nie mogą sobie pozwolić. Dlatego moim zdaniem przekształcenie OPEC+ w nową organizację eksporterów, na duże szanse.

I to pomimo dzisiejszych pomruków z Kremla, że Rosji to nie interesuje. Po doświadczeniach porozumienia OPEC+ które skutecznie zwiększyło cenę ropy i wpływy eksporterów, na Kremlu już wiedzą, że w jedności siła. I warto czasem ustąpić, by zyskać.
Rosja przedłużyła więc porozumienie pomimo wcześniejszej deklarowanej niechęci. Teraz to samo może się stać z wejściem OPEC+ na stały grunt. Skuteczna walka z Ameryką i jej ekspansją gospodarczą oraz obrona przed skutkami kolejnych sankcji, to może dać Rosji członkostwo w nowej organizacji eksporterów.
Do tego głos Rosji były tam decydujący, a to w Moskwie bardzo lubią.
Iwona Trusewicz

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bezgotówkowe rozwiązania dla miast przyszłości

Władze miast, które chcą dążyć do miana „smart”, muszą zadbać o wiele różnych aspektów ...

Polska może leczyć daltonizm wodorowy

Wodór może być paliwem napędowym rewolucji energetycznej, choć nie powinien przedłużać zależności Europy, w ...

Harvey bije w ceny

Wyłączenie wielu rafinerii zakłóciło światowy popyt na ropę. Huragan Harvey, który niedawno uderzył w ...

JSW poprawi efektywność dzięki współpracy z AGH

Jastrzębska Spółka Węglowa przy współpracy z Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo – Hutniczej ...

Engie może kupić sieć gazociągów TAG w Brazylii

Federacyjny Sąd Najwyższy Brazylii uznał, że prywatyzacje przedsiębiorstw publicznych nie wymagają zgody parlamentu. Ta ...

From industry straight to radiators

Heat generated from production can be used for heating houses. Efficient use of waste ...