Trudna walka ze smogiem przez CO2

Ostatnie tygodnie przynoszą kolejny wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Niemal każdy dzień to kolejny rekord.

Publikacja: 12.09.2018 09:17

Trudna walka ze smogiem przez CO2

Foto: energia.rp.pl

W tym tygodniu ceny poszybowały już o 9 proc., koszt wyemitowania tony CO2 to 25 euro. Część ekspertów szacuje, że jeśli trend wzrostowy się utrzyma, to w 2021 r. za tonę wyemitowanego dwutlenku trzeba będzie płacić 50 euro.
Wyższe koszty uprawnień do emisji CO2 plus wyższe ceny węgla przyniosą nam za chwilę wzrost cen energii elektrycznej. Jak pisaliśmy kilka dni temu w „Rzeczpospolitej”, w kontraktach terminowych na przyszły rok cena prądu dla firm jest droższa o 50 proc. Podwyżek należy się spodziewać również w przypadku ciepła systemowego. Bo podobnie jak w przypadku energii elektrycznej ciepło pozyskujemy głównie ze spalania węgla, a podczas tego procesu do atmosfery wydalane są miliony ton CO2. Jak piszemy dziś na stronach ekonomicznych, należy się spodziewać, że cena ciepła wzrośnie o ok. 25 proc., a o kolejne 11 podrożeje dystrybucja.
To zła wiadomość nie tylko dla portfela Kowalskiego, ale i dla jego zdrowia. Ciepło systemowe miało być jednym ze sposobów na walkę z tzw. niską emisją. Zamiast wielu źródeł ciepła dla domów jednorodzinnych, a co za tym idzie – wielu źródeł emisji CO2 i zanieczyszczeń, ciepło systemowe miało dać ciepło wielu mieszkańcom suburbii, emitując przy tym zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.
Przy rosnących cenach centralnego ogrzewania z ciepłowni plan ograniczania smogu staje pod znakiem zapytania. Polak potrafi liczyć i widząc rosnące koszty, dwa razy się zastanowi, czy aby na pewno ciepło systemowe się opłaci. Niestety, rachunek ekonomiczny bierze górę nad kosztami zdrowia.
Sezon grzewczy ruszy za kilka tygodni. Rząd przygotował ważny program „Czyste powietrze”, wart ponad 100 mld zł, który skupia się nie tylko na wymianie źródeł ciepła z kopciuchów na nowe piece, ale przede wszystkim na ograniczaniu zapotrzebowania domów na energię, czyli na termomodernizacji. Szkoda, że na dobrą sprawę ruszy dopiero w przyszłym roku. ©℗
Pozostało 100% artykułu
Komentarze i opinie
Sposób na transformację? Budowanie miejscowego dobrobytu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Komentarze i opinie
Szef PIE: W 2040 r. energetyka oparta na węglu będzie 40 proc. droższa niż OZE
Komentarze i opinie
Mariusz Janik: Tylko świnie tankują na zapas
Komentarze i opinie
Bartłomiej Sawicki: Donald Tusk ojcem Baltic Pipe? Krok po kroku, jak było naprawdę
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Komentarze i opinie
Monika Morawiecka i Jan Rosenow: Od marudera do lidera - jak Polska stała się najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie?