Prezes tknięty upałem

Szef austriackiego koncernu OMV to największy fan Gazpromu i rosyjskiego gazu. Ale nawet to nie tłumaczy jego ostatnich wypowiedzi. To musi być skutek upału, który nęka także Austrię.

Dziś w Wiedniu są 33 stopnie w cieniu; jutro ma być 34 stopnie, potem 33 stopnie , w najbliższy czwartek 36 stopni. Taki żar musi szkodzić nie tylko starszym ludziom, ale też zaszkodził Rainerowi Seele, prezesowi paliwowego koncernu OMV.

Seele od dawna znany jest z prorosyjskich wypowiedzi oraz z tego, że jego koncern z roku na rok zwiększa zakupy gazu w Rosji i prowadzi tam coraz więcej interesów. OMV jest biznesowym partnerem Gazpromu w projekcie Nord Stream 2; ma też udziały w rosyjskich złożach i projektach na terenie Rosji. W marcu 2017 r Austriacy kupili blisko 1/4 wielkiego złoża ropy i gazu w rosyjskim okręgu nieniecko-jamalskim. Zasoby tej arktycznej pustyni oceniane są na 1 bln metrów sześciennych gazu.

Nic dziwnego, że pan Seele przy każdej okazji wspiera Gazprom i rosyjski gaz. Swoim rodakom dostarcza go tak dużo, że za dekadę Austria będzie w stu procentach zależna od rosyjskiego surowca.

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Seele wypowiedział jednak kilka zdań, które karzą zastanowić się nad tym, czy zbyt długo nie przebywał na wiedeńskim słońcu. Najpierw stwierdził, że nie ma potrzeby budowy nowych terminali LNG na terenie Unii, bo te które są, pracują na pół gwizdka.

Potem dodał, że Amerykanie eksportują swój gaz do Azji, a nie do Europy, gdyż na azjatyckim rynku dostają lepsze ceny. To że Azjaci, szczególnie największy importerzy – Japonia i Korea Płn. płacą więcej, wiadomo nie od dziś. Według raportu energetycznego BP w 2017 r średnia cena gazu na giełdzie w Japonii to było 8,1 dol. za milion BTU; w Korei 7,13 dol., podczas kiedy w Unii cena spotowa kształtowała się od 5,62 dol. w Niemczech do 5,8 dol. w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że ceny gazu na krajowym podwórku USA są poniżej 3 dol. za milion BTU, to widać gołym okiem, że także import do Europy się firmom z USA opłaca.
Tknięty upałem prezes Seele tego nie widzi, a może nie ma odpowiedniej wiedzy, choć w to trudno uwierzyć. To musi być jednak upał. Seele twierdzi dalej, że rynek gazu w Europie będzie otwarty dla Amerykanów, tylko pod warunkiem, że ich ceny gazu będą konkurencyjne.
„To kluczowy moment w tej sprawie. Rynek w Europie jest zbudowany na konkurencji; my przez dziesięciolecia walczyliśmy, by taki właśnie był” – bredzi prezes firmy, który pcha swój kraj w całkowitą zależność od jednego dostawcy.

Zapytany o różnicę w cenie między gazem z USA a Rosji stwierdził, że wie tylko tyle, ile przeczytał „w różnych materiałach największych producentów”. Kuriozalna to wypowiedź jak na menadżera tak wysokiego szczebla. Kolejny przykład niewiedzy, czy też unik? Przecież Austriak dokładnie wie, po ile kupuje gaz z Gazpromu.
Jest to niewątpliwie cena dużo niższa od tej, którą płaci np. PGNiG. Rosjanie hojnie bowiem obdzielają zniżkami powolne im i lobbujące na ich rzecz koncerny zachodnie. I to także prezes Seele niewątpliwie wie.

„Myślę, że różnica między amerykańskim LNG a rurociągowym gazem z Rosji wynosi w przybliżeniu 50 proc.. Czy to prawda, tego nie wiem, tylko o tym przeczytałem” – cytuje kolejną wypowiedź prezes OMV agencja Prime.

Dobrze by było, aby Austriak nie kompromitował się w ten sposób. No i wyjazd do zimnych krajów na krótki odpoczynek, także by mu dobrze zrobił. A w Rosji zimnych kurortów jest do wyboru do koloru.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft rozrabia na Sachalinie. Skarży partnerów

Rosyjski gigant paliwowy pozwał o równowartość blisko 1,5 mld dol. swoich biznesowych partnerów na ...

Engie przejmie gazociągi w Brazylii

Brazylijska firma Petroleo Brasileiro (Petrobras) poinformowała władze giełdy, że konsorcjum kierowane przez francuską Engie ...

Nord Stream II w polskim UOKiK

Podmioty, które chcą budować drugą nitkę gazociągu Nord Stream zwróciły się do polskiego UOKiK ...

RWE Stoen przejęło sieć Ursusa

RWE Stoen Operator, wspólnie z innymi firmami, kupił infrastrukturę upadłego przedsiębiorstwa Energetyka Ursus. Prowadzący ...

Wytwarzanie pogrążyło wyniki Energi w III kwartale

Gdańska Energa w III kwartale tego roku zarobiła na czysto 166,2 mln zł wobec ...

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieunikniona

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Miliony na edukację antysmogową Rząd chce ...