Ile zapłacimy za prąd z Ostrołęki?

W zeszłym roku podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energetyki Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że blok C elektrowni w Ostrołęce będzie ostatnim węglowym blokiem budowanym w Polsce. Ważna deklaracja ministra spotkała się z krytyką, nie tylko środowisk zielonych, którzy twierdzą, że nie powinno się inwestować w kolejny blok węglowy.

W sytuacji, gdy świat powoli odchodzi od paliw kopalnych, a energetykę opiera na źródłach odnawialnych oraz atomie, warto się było zastanowić, czy węglówka to dobre rozwiązanie, mając na uwadze jeszcze dwa ważne czynniki. Po pierwsze, mimo że Polska na węglu stoi, to spada wydobycie, a rośnie import surowca. Po drugie, koszty emisji dwutlenku węgla będą rosły, a to oznacza, że prąd z tej elektrowni nie będzie należał do najtańszych.

Ekolodzy zwracają uwagę, że w 2030 r. koszt zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla będzie kosztował ponad 600 mln rocznie, zaś dostosowanie bloku do norm BAT (najlepsze dostępne techniki w ograniczaniu emisji w zakładach) wyniesie 500 mln zł.

Wszelako warto tu zaznaczyć, że polska energetyka potrzebuje nowych jednostek wytwórczych, bo stare dwusetki – czyli bloki węglowe o mocy 200 MW – są wyłączane z eksploatacji. Przy faktycznym zastoju na rynku odnawialnych źródeł, których moc do 2015 roku dynamicznie rosła, scenariusz, jaki dwa lata temu zarysowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne – że w najbliższych latach może być problem z pokryciem zapotrzebowania na energię – może się ziścić jeszcze szybciej, niż myślano.

Warto się zastanowić nad rozwojem energetyki gazowej. Biorąc pod uwagę nasze ambicje i inwestycje w budowanie hubu gazowego dla Europy Wschodniej, należy przemyśleć, czy to aby energetyka nie powinna być beneficjentem surowca z tworzonej Bramy Północnej. Spalanie błękitnego paliwa nie jest tak szkodliwe jak węgla, a i koszty emisji CO2 są w tym przypadku mniejsze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa w dół, paliwa w górę

Ropa z notowaniami ok 44 dol. za baryłkę Brenta jest najtańsza od trzech miesięcy. ...

Wysokie zyski Grupy Lotos

W pierwszych trzech miesiącach tego roku koncern zarobił na czysto ponad 0,4 mld zł. ...

Rosyjski cud w Wenezueli

Wydobycie ropy w Wenezueli spada od trzech lat i jest najmniejsze w historii. Ale ...

Banki odchodzą od węgla

Niemal wszystkie duże prywatne banki zapowiedziały istotne ograniczenie lub nawet wycofanie się z finansowania ...

Kijów stawia gazowe warunki

Ukraina wróci do bezpośrednich zakupów gazu w Rosji tylko na swoich warunkach. Wśród nich ...

Wyższa cena ropy poprawia wyniki Exxon

Wzrost cen ropy naftowej poprawił znacząco wyniki koncernu Exxon w drugim kwartale tego roku. ...