Instalacje słoneczne z polskich fabryk

Adobe Stock

W perspektywie pięciu lat polska fotowoltaika ma szansę stać się niemal niezależna od dostaw materiałów i technologii spoza Unii Europejskiej – przekonuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Zdaniem ekspertów większość komponentów składających się na łańcuch dostaw dla elektrowni słonecznych może być wytworzona przez polskich producentów. W szczególności chodzi o moduły fotowoltaiczne, mocowania i konstrukcje wsporcze, magazyny energii, przewody, liczniki i systemy ICT oraz stacje transformatorowe, a w przyszłości także ogniwa i inwertery.

Według Europen Solar Manufactoring Council w 2020 r. tylko 4 proc. zainstalowanych w UE modułów i jedynie 0,4 proc. ogniw było wyprodukowanych na terenie UE. Na polskim rynku udział lokalnych dostawców jest większy, ale nie wykorzystuje jeszcze pełnego potencjału naszych firm. IEO szacuje, że na krajowym rynku w 2020 r. udział dostaw polskich urządzeń sięgał 26 proc. całej wartości farmy słonecznej. Natomiast w 2025 r. udział ten może wzrosnąć do 42 proc. To dodatkowe 2,85 mld zł przychodów dla lokalnych firm i możliwość utworzenia ponad 14 tys. miejsc pracy. Udział europejskich komponentów w polskich urządzeniach sięga zaś 46–100 proc., w zależności od asortymentu. Najwyższy jest w przypadku kabli solarnych i magazynów energii. Z kolei najniższy w zakresie ogniw fotowoltaicznych, na masową skalę importowanych z Chin, oraz inwerterów, gdzie dominują rozwiązania z krajów spoza UE.

Adobe Stock

Jak przekonują eksperci IEO, wobec planów budowy fabryki ogniw w Polsce (stanowią one aż 40 proc. kosztów modułów), rozbudowy mocy produkcyjnych krajowych i unijnych dostawców, a także planów ochrony unijnego rynku poprzez wprowadzenie granicznego podatku węglowego, do 2025 r. polskie firmy produkujące moduły fotowoltaicznie mogą zdecydowanie zwiększyć udział lokalnych komponentów zarówno w odniesieniu do dostaw z kraju, jak i z UE. – Do 2025 r. polscy producenci urządzeń dla fotowoltaiki będą mogli być niemal niezależni od dostaw komponentów i materiałów spoza UE. Dodatkowo upowszechnienie produkowanych w kraju magazynów energii w instalacjach fotowoltaicznych zwiększy tzw. local content w dostawach do kompletnych instalacji – przekonują eksperci IEO.

W Polsce trwa boom na instalacje fotowoltaiczne. Obecnie moc zainstalowana w tych urządzeniach przekracza już 4 GW. Według szacunków IEO do 2025 r. moc powinna wzrosnąć do 15 GW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe – zapowiedział w piątek w Sejmie minister ...

Ile będzie kosztował katowicki szczyt klimatyczny

Blisko 130 mln zł ma kosztować organizacja przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Polsce – wynika ...

Czas na bojot drogich paliw

Ceny paliw na polskich stacjach od dawna nie mają nic wspólnego z ekonomią i ...

PGNiG wierci w Niemczech

Na poszukiwania ropy i gazu w Brandenburgii giełdowa spółka chce wydać do połowy przyszłego ...

Chińczycy chcą Rosneftu

Rozmowy są utajnione, ale już wiadomo, że celem chińskiego prywatnego koncernu energetycznego jest Rosneft. ...

Chwilowa wygrana górników

Pierwsze sygnały o porozumieniu rządu z górnikami ze Śląska nie napawały optymizmem. Obietnice gwarancji ...