Energa inwestuje w farmy fotowoltaiczne

Shutterstock

W przyszłym roku Energa planuje oddać do eksploatacji farmę fotowoltaiczną PV Gryf o zainstalowanej mocy 19,83 MWe. Spółka nie precyzuje, kiedy dokładnie może to nastąpić. Wiadomo natomiast, że niedawno wygrała aukcję zwykłą dla tej instalacji na sprzedaż prądu. Koszt inwestycji wynosi 49,4 mln zł.

Znacznie więcej, 251,8 mln zł, firma może wydać na budowę farmy PV Mitra o mocy 100 MWe. W tym przypadku planowany termin oddania instalacji do eksploatacji to jednak dopiero 2023 r. – Środki na inwestycję w PV Mitra będą wydatkowane w zgodzie z założonym harmonogramem. Projekt jest w trakcie prac planistycznych i administracyjnych – twierdzi Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi.

Ponad rok temu spółka podpisała przedwstępną umowę na przejęcie firmy PV Wielbark, która buduje farmę fotowoltaiczną w Borkach Wielbarskich. Czy i kiedy ta transakcja zostanie sfinalizowana, ciągle jednak nie wiadomo. – Jednym z elementów warunkujących realizację transakcji jest pozytywny wynik aukcji OZE. Od jej przebiegu zależeć będą dalsze działania – informuje Kopeć. Dodaje, że w tym roku zmieniła się koncepcja akwizycji PV Wielbark. Zdecydowano, że w ramach inwestycji wykorzystany zostanie pełny potencjał posiadanego terenu, a tym samym moc instalacji wyniesie nie pierwotnie planowane 8 MWe, ale aż 63 MWe.

Adobe Stock

W tym roku spółka informowała o planowanej realizacji innowacyjnego projektu pływających paneli fotowoltaicznych na wodzie. Miały być one zamontowane na zbiorniku wodnym w Łapinie. Projekt pomyślny pilotaż przeszedł już w 2019 r. Ciągle nie wiadomo jednak, kiedy grupa przystąpi do realizacji inwestycji na większą skalę. Przekazuje jedynie, że inwestycja jest na etapie uzyskiwania decyzji formalnoprawnych. Niezależnie od tego Energa planuje budowę pięciu stosunkowo małych instalacji PV, o mocy do 1 MWe.

– Spółka jest też na etapie analizowania kolejnych możliwości rozbudowy energetyki fotowoltaicznej. Wszystko jest prowadzone zgodnie z wypracowanym przez grupę planem strategicznym związanym z długofalowym wzrostem mocy OZE – mówi Kopeć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na ...

Putin ogłosił nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Obrona monopolu Gazpromu zagranicą i przeciwdziałanie dyskryminacji rosyjskich koncernów energetycznych na świecie, to główne ...

Pomysły na walkę o czyste powietrze

Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój ...

Klimatyczna geografia

Kiedy w grudniu 2015 roku przyjmowano Porozumienie Paryskie, negocjatorom towarzyszyło poczucie wycieńczenia, ale i ...

PKN Orlen może połknąć Grupę Lotos w ciągu roku

Do przejęcia kontroli przez płocki koncern nad gdańską spółką droga jeszcze daleka. Transakcja zostanie ...

Nowy zarząd JSW szybko uległ związkowcom

Załoga Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostanie gwarancje zatrudnienia na kolejne 10 lat. Tak zdecydował we ...