Wiatr przywiał zyski Polenergii

Dzięki rekordowym zyskom w energetyce wiatrowej Polenergia poprawiła wyniki finansowe w 2019 r. Grupa zapowiada kolejne zielone inwestycje.

Miniony rok Polenergia zakończyła z niemal 2,6 mld zł przychodów. To mniej niż w 2018 r., kiedy obroty spółki sięgały 3,4 mld zł. Spółce udało się jednak w tym czasie wyraźnie zwiększyć zyski. Wynik EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację), skorygowany o zdarzenia jednorazowe, wzrósł o 90,7 mln zł, do rekordowego poziomu 279,1 mln zł. Było to możliwe dzięki lepszemu o 83 mln zł wynikowi w segmencie energetyki wiatrowej, spowodowanego większą produkcją oraz wyższymi cenami sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. Pozytywnie na wynik EBITDA wpłynął także segment obrotu energią, który zanotował wzrost wyniku o 30,8 mln zł w porównaniu z rokiem 2018. Jest to konsekwencja wyższej marży na handlu energią elektryczną oraz wyników osiągniętych na portfelu farm wiatrowych. Poprawił się też wynik EBITDA segmentu dystrybucji – o 0,6 mln zł. Spadł natomiast w segmencie energetyki konwencjonalnej – o 29,2 mln zł.
Zysk netto Polenergii, oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych, zwiększył się z 35 mln zł w 2018 r., do niemal 116 mln zł w roku 2019.
Grupa rozbudowuje portfel oparty na projektach wiatrowych i mocno zwiększa zaangażowanie w tym segmencie, który obecnie notuje rekordowe wyniki. Sukcesem zakończyła się ubiegłoroczna aukcja OZE dla lądowych farm wiatrowych. Wsparcie uzyskały trzy projekty Polenergii o łącznej mocy 186 MW, które w najbliższej przyszłości zwiększą moc farm wiatrowych grupy o 75 proc. do 435 MW.
– Podjętymi w 2019 roku działaniami potwierdzamy nasze wcześniejsze zapowiedzi o gotowości do rozwoju i pełnego wykorzystania poprawiającej się sytuacji na rynku odnawialnych źródeł energii. Uzyskanie wsparcia przez trzy projekty nowych farm wiatrowych, z których jeden jest już w fazie budowy, wiąże się z trudem pozostałej do wykonania pracy w celu doprowadzeniu ich do fazy operacyjnej, w której możliwe będzie czerpanie korzyści z nowych zielonych mocy. Jednocześnie stanowi to dla nas dowód na słuszność obranej strategii i motywację do rozwoju kolejnych projektów OZE – komentuje Michał Michalski, prezes Polenergii.
Władze spółki zwracają uwagę na sprzyjające otoczenie rynkowe dla OZE i zapowiadają kolejne inwestycje w tym obszarze. – Oprócz przeprowadzonych w ubiegłym roku aukcji na bezprecedensową skalę, zapowiedziane zostały również kolejne aukcje w 2020 r. Przewidują one zakup energii elektrycznej z farm wiatrowych o łącznej mocy 800 MW oraz z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1500 MW. Planujemy osiągnąć gotowość do udziału w aukcji trzech projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW oraz jednego wiatrowego o mocy 13 MW – zapowiada Michalski. Oczekuje też przyjęcia specustawy dla morskiej energetyki wiatrowej. – Termin rozpoczęcia budowy naszych morskich farm uzależniony jest właśnie od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego – dodaje prezes Polenergii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka szykuje zielony zwrot

Akcje energetyki schodziły podczas środowej sesji jak świeże bułeczki. Notowania nakręciły pokazane przez sektor ...

Walka o nagrody w kopalniach

Związki zawodowe z największych spółek węglowych wnioskują o podniesienie górniczych uposażeń. Szanse na wywalczenie ...

„Deepwater Horizon” kosztował BP 62 mld

Katastrofa na platformie wiertniczej „Deepwater Horizon” kosztowała koncern BP 62 mld dolarów. Jednak zdaniem ...

Gazowe zwycięstwo Ukrainy

Ukraina stała się niezależna energetycznie dzięki wyrokowi trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. Taką opinię prezydent ...

Tchórzewski: w latach 2050 – 2060 nawet trzy jądrówki w Polsce

W perspektywie lat 2050 – 2060 w Polsce mogłoby powstać „do trzech elektrowni jądrowych” ...

Orlen konsoliduje działalność serwisową

Spółka powstała z połączenia polskiej i litewskiej firmy pomoże płockiemu koncernowi przeprowadzić optymalizację kosztów ...