ME: Potencjał OZE na Bałtyku to 14 GW

Ministerstwo Energii chce szybko rozpocząć debatę publiczną o rozwoju energetyki morskiej na Bałtyku i systemie wsparcia dla tej technologii. Wiążące decyzje podejmie o wsparciu podejmie dopiero w przyszłym roku – odpowiedział w kuluarach EKG2018 na pytanie „Rzeczpospolitej” Andrzej Kaźmierski, dyrektor departamentu energetyki odnawialnej w resorcie.

ME nie wyklucza rozwoju tej technologii także we współpracy z sąsiednimi krajami – wtedy połączone farmy byłyby jednocześnie interkonektorami łączącymi systemy. Z oceny ministerstwa wynika, że w polskiej strefie Morza Bałtyckiego docelowo mogłoby powstać nawet do ok. 14 GW mocy z takich farm. W krótszej perspektywie, do 2030 r. – możliwe do realizacji mogłoby być 6-8 GW.

Dla pierwszych farm niewykluczane są indywidualne rozmowy z inwestorami zainteresowanymi rozwijaniem tej technologii. Potem następowałaby –notyfikacja w Brukseli. – Pytaliśmy w Komisji czy taki mechanizm byłby akceptowalny i dostaliśmy akceptację. Jednak sam mechanizm będzie jeszcze przedmiotem negocjacji – zastrzega Kaźmierski. Jak dodaje, kolejne farmy mogłyby już funkcjonować w zmienionym systemie wsparcia.

Do końca tego roku ministerstwo ma pokazać Komisji Europejskiej plan rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w perspektywie kolejnej dekady. – Możliwe przy zachowaniu zdrowego rozsądku byłaby realizacja 21 proc. w 2030 r. – ujawnił Kaźmierski.

Celem na 2020 r. dla Polski jest 15-proc. udział zielonej energii w końcowym zużyciu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

Atak na tankowce zaniepokoił rynek naftowy

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 ...

Kolejna próba odwołania prezesa JSW

W najbliższy piątek obradować będzie rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W pierwotnej wersji porządku ...

Greenpeace: Szczyt pustych słów

“Jak śmiecie udawać, że robicie wystarczająco, choć niezbędne działania polityczne i rozwiązania nadal nie ...

Wybuch w czeskim zakładzie Orlenu. Wśród ofiar nie ma Polaków

W Kralupach doszło do eksplozji zbiornika w wyniku której zginęło sześć osób, a kilka ...