Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 290 mln dolarów. Farma będzie produkować 125 000 MWh energii rocznie i ma wytrzymać nawet potężne huragany szalejące nad Oceanem Atlantyckim – informuje „Providence Journal”.

Farma – Deepwater Wind Farm Tour – powstaje w odległości niemal 5 km od Block Island, wyspy położonej w stanie Rhode Island. Współinwestorem jest firma DeepWater Wind.Według planów inwestorów farma ma zostać podłączona do sieci elektrycznej już pod koniec tego roku i składać się w sumie ze 100 turbin, które będą wytwarzać 15 proc. energii elektrycznej potrzebnej stanowi Rhode Island w ciągu całego roku.

Na farmie zainstalowanych zostanie na początek pięć turbin Haliade o mocy 6 MW, produkowanych przez częścią energetyczną Alstomu, którą GE przejęło w 2015 roku. Turbiny są produkowane we francuskich zakładach w miejscowości Saint-Nazaire.

Z informacji producenta wynika, że każda z turbin wytworzy tyle energii ile potrzebuje 5 tys. przeciętnych gospodarstw domowych w USA. Pozwoli to ograniczyć emisję CO2 o 21 ton. To dane za cały okres działania turbin.