Miliony funtów za bezczynność wiatraków

Bloomberg

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln funtów właścicielom farm wiatrowych za wyłączenie turbin podczas silnego wiatru wiejącego 7 sierpnia 2016 r.

Niezwykle silne wiatry wiejące z siłą 185 kilometrów na godzinę powodują, że National Grid czasami płaci dostawcom energii odnawialnej za wyłączenie turbin aby ochronić sieć przed przeciążeniami.

Ale National Grid płaci nie tylko farmom wiatrowym za ograniczenie produkcji. W czasie pierwszych trzech miesięcy obecnego roku firma zapłaciła innym producentom energii takim jak elektrownie wodne jak i atomowe 8,75 mln funtów wobec 10,08 mln funtów za wyłączenie wiatraków.

Wyjątkowo silny wiatr wiał na początku sierpnia, kiedy wiele osób przebywało na wakacjach. – Kiedy temperatura przekracza 25 stopni widać zapotrzebowanie na klimatyzację – powiedziała agencji Bloomberga Claire Spedding analityczka z Londynu. – Ale u nas takie temperatury to rzadkość – stwierdziła.

Farmy wiatrowe otrzymały już 255 mln funtów od 2010 r. za bezczynność. – Mimo iż tego jednego dnia konsumenci zapłacili wiele za ograniczenia to i tak to wiele mniej niż zapłaciliby za budowę sieci mogącej poradzić sobie z taką ilością energii – powiedziała Spedding.

Mogą Ci się również spodobać

Więcej gazu z Rosji

W 2018 roku na gazowy rynek Unii wchodzi z LNG prywatny Novatek. Do końca ...

Niemcy nakazują Gazpromowi pilnie ograniczyć dostawy Opal

Niemieckie władze nakazały Gazpromowi natychmiastową redukcję o połowę ilości gazu transportowanego gazociągiem Opal. W razie ...

Zmiany w zarządzie PGNiG Obrót Detaliczny

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników PGNiG Obrót Detaliczny, spółki zależnej PGNiG, odwołało dwóch wiceprezesów; ds. ekonomiczno ...

Lotos i Orlen zarobią mniej na produkcji paliw

Marże rafineryjne w polskich koncernach są najniższe od 2014 r. Skończyły się złote czasy, ...

Ruszył konkurs na prezesa i wiceprezesów Enei

Rada nadzorcza Enei ogłosiła konkurs na nowy zarząd spółki. Jest to związane z upływem ...

Rosja gotowa zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Rosja ma wystarczające możliwości produkcyjne, by do rekordowego poziomu zwiększyć wydobycie ropy naftowej, ale ...