Miliony funtów za bezczynność wiatraków

Bloomberg

National Grid, spółka zajmująca się w Wielkiej Brytanii dystrybucją energii elektrycznej, zapłaciła 5.5 mln funtów właścicielom farm wiatrowych za wyłączenie turbin podczas silnego wiatru wiejącego 7 sierpnia 2016 r.

Niezwykle silne wiatry wiejące z siłą 185 kilometrów na godzinę powodują, że National Grid czasami płaci dostawcom energii odnawialnej za wyłączenie turbin aby ochronić sieć przed przeciążeniami.

Ale National Grid płaci nie tylko farmom wiatrowym za ograniczenie produkcji. W czasie pierwszych trzech miesięcy obecnego roku firma zapłaciła innym producentom energii takim jak elektrownie wodne jak i atomowe 8,75 mln funtów wobec 10,08 mln funtów za wyłączenie wiatraków.

Wyjątkowo silny wiatr wiał na początku sierpnia, kiedy wiele osób przebywało na wakacjach. – Kiedy temperatura przekracza 25 stopni widać zapotrzebowanie na klimatyzację – powiedziała agencji Bloomberga Claire Spedding analityczka z Londynu. – Ale u nas takie temperatury to rzadkość – stwierdziła.

Farmy wiatrowe otrzymały już 255 mln funtów od 2010 r. za bezczynność. – Mimo iż tego jednego dnia konsumenci zapłacili wiele za ograniczenia to i tak to wiele mniej niż zapłaciliby za budowę sieci mogącej poradzić sobie z taką ilością energii – powiedziała Spedding.

Mogą Ci się również spodobać

Młodzi walczą o klimat

Mamy postulaty, które są merytorycznie prawdziwe i chcemy je wykorzystać, żeby zmienić coś w ...

Spóźnione zielone światło dla OZE

Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o OZE jest spełnieniem wielu postulatów branży. Szkoda tylko, ...

Moskwa zaniemówiła w sprawie OPAL

Żaden z rosyjskich menadżerów i polityków nie skomentował na razie decyzji Trybunału Europejskiego w ...

Listwoń wybrany wiceprezesem TGE

Piotr Listwoń został powołany na wiceprezesa Towarowej Giełdy Energii, spółki należącej do Giełdy Papierów ...

Lotos zwiększy wydobycie i marże

Niedawno koncern rozpoczął eksploatację norweskiego złoża Utgard. Wkrótce pełne efekty ekonomiczne będą też widoczne ...

Rosja: Orlen wśród największych importerów ropy

Polski koncern znalazł się na ósmej pozycji wśród dwudziestu światowych firm, które importują najwięcej ...