Ekologia procentuje w energetyce

Bloomberg

Grupa Energa ogłosiła, że trzy kwartały 2015 roku przyniosły przychody 8 mld zł oraz 1,7 mld zł EBITDA. Wynik w dużej mierze firma zawdzięcza rozwojowi OZE.

Technologie przyjazne środowisku to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników – przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i przedsiębiorcom. Jak informuje Andrzej Tarsa, prezes Energi. do 2020 roku planowane jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w wytwarzanej energii. W ostatnim czasie spółka zbudowała największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce.

Wiatr jest w cenie

W Grupie Energa realizowany jest projekt farmy wiatrowej. W 2015 roku zanotowano aż 27-proc. wzrost produkcji energii w tego typu elektrowniach. Jak wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, w Polsce branża wiatrowa stale się rozwija i do 2030 roku może dać 42 tys. nowych miejsc pracy.

Na całym świecie obserwuje się coraz większe zainteresowanie wpływem szkodliwych paliw na środowisko oraz podejmuje się działania, które mają temu przeciwdziałać. W Stanach Zjednoczonych Mars prowadzi gigantyczny projekt farmy wiatrowej na dostawę energii do 70 zakładów produkcyjnych. Farma zajmuje powierzchnię ponad 101 tys. kilometrów kwadratowych – dwukrotnie więcej, niż Warszawa. Dong Energy A/S planuje największą na świecie morską farmę wiatrową na Morzu Irlandzkim. Koncern Statoil podjął decyzję o budowie pływającej instalacji wiatrowej u wybrzeży Szkocji.

Cenne bioodpady

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to także wykorzystywanie bioodpadów, które mogą stanowić ważne źródło energii w sektorze spożywczym. Według danych Komisji Europejskiej, jedna tona dostarcza nawet 200 metrów sześciennych biogazu, co znacznie ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

– Obserwujemy powiązanie między zużywaniem ekologicznej energii a sektorem żywności w Europie. Duże firmy spożywcze podlegają Europejskiemu Systemowi Handlu Emisjami – mówi Lars Hoelgaard, były zastępca dyrektora w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa, obecnie członek think tanku Farm Europe.

Według danych GUS, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w skali kraju ma zwiększyć się do 15 proc, a na świecie do 20 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Eesti Energia naciera nad Bałtykiem

Estoński producent prądu jest nie tylko największą firmą energetyczną w republikach bałtyckich, ale też ...

Uczynią ziemię wspaniałą czy usuną konkurentów

Ekologiczny świat można budować bez Ameryki, a nawet wbrew niej – uważa prezydent Francji ...

Energa: kolejne sprawy o zabezpieczenie roszczeń wygrane

Energa nie będzie musiała realizować zakupu tzw. zielonych certyfikatów od farm wiatrowych należących Wind ...

Enea inwestuje w laboratoria

Spółki Selvita i Ardigen dostarczą specjalistyczne oprogramowanie dla laboratoriów Enei. Na mocy podpisanej umowy ...

Wyniki kwartalne Energi

Energa miała w trzecim kwartale tego roku 439 mln zł EBITDA – podała spółka ...

Tchórzewski: Mamy mapę drogową transformacji energetycznej

Jesteśmy świadomi wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii. Planujemy wprowadzenie pakietu rozwiązań osłonowych ...