Ekologia procentuje w energetyce

Bloomberg

Grupa Energa ogłosiła, że trzy kwartały 2015 roku przyniosły przychody 8 mld zł oraz 1,7 mld zł EBITDA. Wynik w dużej mierze firma zawdzięcza rozwojowi OZE.

Technologie przyjazne środowisku to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników – przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i przedsiębiorcom. Jak informuje Andrzej Tarsa, prezes Energi. do 2020 roku planowane jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w wytwarzanej energii. W ostatnim czasie spółka zbudowała największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce.

Wiatr jest w cenie

W Grupie Energa realizowany jest projekt farmy wiatrowej. W 2015 roku zanotowano aż 27-proc. wzrost produkcji energii w tego typu elektrowniach. Jak wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, w Polsce branża wiatrowa stale się rozwija i do 2030 roku może dać 42 tys. nowych miejsc pracy.

Na całym świecie obserwuje się coraz większe zainteresowanie wpływem szkodliwych paliw na środowisko oraz podejmuje się działania, które mają temu przeciwdziałać. W Stanach Zjednoczonych Mars prowadzi gigantyczny projekt farmy wiatrowej na dostawę energii do 70 zakładów produkcyjnych. Farma zajmuje powierzchnię ponad 101 tys. kilometrów kwadratowych – dwukrotnie więcej, niż Warszawa. Dong Energy A/S planuje największą na świecie morską farmę wiatrową na Morzu Irlandzkim. Koncern Statoil podjął decyzję o budowie pływającej instalacji wiatrowej u wybrzeży Szkocji.

Cenne bioodpady

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to także wykorzystywanie bioodpadów, które mogą stanowić ważne źródło energii w sektorze spożywczym. Według danych Komisji Europejskiej, jedna tona dostarcza nawet 200 metrów sześciennych biogazu, co znacznie ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

– Obserwujemy powiązanie między zużywaniem ekologicznej energii a sektorem żywności w Europie. Duże firmy spożywcze podlegają Europejskiemu Systemowi Handlu Emisjami – mówi Lars Hoelgaard, były zastępca dyrektora w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa, obecnie członek think tanku Farm Europe.

Według danych GUS, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w skali kraju ma zwiększyć się do 15 proc, a na świecie do 20 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Morawiecki nie wyklucza, że za kilka lat wróci temat gazu łupkowego w Polsce

Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu ...

PGNiG ma już sześć umów na LNG

Koncern zawarł długoterminowe kontrakty kolejno z firmami: Qatargas, Centrica, Venture Global Calcasieu Pass, Venture ...

PGE sprzeda Exatela

PGE podpisała z Polską Grupą Zbrojeniową list intencyjny w sprawie zbycia zależnej od wytwórcy ...

Rosneft uciekł z Iranu przed sankcjami

Rosjanie wycofali się z wielkich planów inwestycji w paliwowy sektor Islamskiej Republiki. Z obawy ...

LNG z Norwegii robi furorę na Litwie

Terminal LNG w Kłajpedzie dostał dziś kolejną partię gazu skroplonego z Norwegii. To dziesiąta ...

Potrzeba więcej dodatków do paliw

Diesel i benzyny muszą zawierać coraz więcej biokomponentów. Do realizacji tego celu konieczne są ...