W 2009 roku ukazała się w Polsce książka Thomasa L. Friedmana „Gorący, płaski i zatłoczony” o znamiennym podtytule „Dlaczego potrzebna jest nam zielona rewolucja i jak może ona odmienić Amerykę”. W przypadku Polski AD 2018 coraz bardziej adekwatne jest pytanie – w jaki sposób te rewolucje przeprowadzić, by wreszcie zadbać o zniszczone środowisko, a jednocześnie sprawić by wytwarzanie energii było i efektywne i atrakcyjne cenowo, tak by utrzymać konkurencyjność gospodarki.
Na mapie Europy Polska świeci na czerwono – smog w naszym kraju bije wszelkie rekordy i probierzem skuteczności rządu w tej materii będzie trwała likwidacja tego zjawiska. Ale wyzwań w obszarze energii nie brakuje: z jednej strony ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej, a z drugiej rosnący import węgla by elektrownie mogły wytwarzać energię. Nadal aktualne jest pytanie o elektrownie jądrową oraz o miks energetyczny za kilka dekad.
Procesom tym od lat się przyglądamy i opisujemy je na łamach Rzeczpospolitej. Oddajemy dziś do Państwa dyspozycji serwis ENERGIANEWS, w którym znajdą się najnowsze doniesienia ze świata energii, rozmowy, analizy, komentarze, ciekawe grafiki. O sile naszego serwisu stanowią dziennikarze Rzeczpospolitej – najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Od lat o energii czytacie Państwo teksty: Anety Wieczerzak-Krusińskiej, Barbary Oksińskiej, Iwony Trusewicz, Anny Słojewskiej, Tomasza Furmana, Huberta Kozieła, Michała Duszczyka. Teraz cała ta tematyka zebrana jest w jednym serwisie ENERGIANEWS