Zachód wszedł w niezwykle trudny i konfliktowy okres relacji z Chinami. Nie należy się spodziewać szybkiego końca takiej dynamiki. Co zatem niedawne oraz nadchodzące wydarzenia powiedzą nam o nastawieniu Chin do solidarnego udziału w globalnych wysiłkach redukcyjnych?
W ramach przygotowań do corocznych Konferencji Stron Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu odbywa się każdego roku kilka ważnych nieformalnych spotkań wysokiego szczebla. 23 marca chiński minister środowiska Huang Runqiu przewodniczył spotkaniu głównych emitentów światowych na szczeblu ministrów. Przedmiotem rozmów były nowe cele redukcyjne i finansowanie polityki klimatycznej w krajach rozwijających się.
Zaledwie dzień wcześniej UE, Wielka Brytania i USA nałożyły na Chiny sankcje gospodarcze za notoryczne naruszanie praw człowieka. Ku zaskoczeniu obserwatorów narastające napięcie w stosunkach z Chinami, tak widoczne na niedawnym szczycie chińsko-amerykańskim na Alasce, nie miało jednak wpływu na atmosferę spotkania klimatycznego.
Rozmowy te nie zaowocowały konkretami ani deklaracjami. Mogłoby się zatem wydawać, że spotkanie nie przyniosło nic godnego uwagi. Jednak, w odróżnieniu od wszystkich innych obszarów polityki globalnej, w których biorą udział przedstawiciele Chin w ostatnim czasie, spotkanie nie skończyło się pretensjami i wzajemną słowną agresją.
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz komunikatem po spotkaniu europejskiego wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej Josepha Borella z amerykańskim sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem polityka klimatyczna pozostaje wspólnym wyzwaniem globalnym i jedynym obszarem polityki międzynarodowej, który ma potencjał na konstruktywną współpracę amerykańsko-chińską. To ważny i dobry sygnał przed kolejnym spotkaniem najwyższego szczebla na drodze do COP 26 – szczytu organizowanego przez prezydenta Joego Bidena 22–23 kwietnia (online) na poziomie głów państw. Biden spodziewa się, że jego goście zabiorą głos, aby zadeklarować konkretne i ambitne działania redukcyjne.