- Rano 11 stycznia Azerbejdżan powiadomił Serbię o wstrzymaniu dostaw gazu z powodu problemów na złożu Shah Deniz, w związku z czym Belgrad nie może już liczyć na 1,7 mln m3, które otrzymywaliśmy z tego kierunku codziennie – powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vučić na odprawie po rozmowach z Richardem Vermą zastępcą sekretarza stanu USA ds. zarządzania i zasobów.
Czytaj więcej
Dania, Estonia, Norwegia, Szwecja oraz jeszcze osiem krajów Europy Północnej wprowadzą monitoring i kontrole ubezpieczeniowe rosyjskich tankowców. W tej koalicji najważniejsza jest Dania, której wąskie cieśniny są najbardziej zagrożone wyciekiem ropy ze starych jednostek floty cieni Putina.
Serbia sięga po rezerwy gazu
„Tutaj jest napisane: okres przywrócenia dostaw gazu jest nieznany i niejasny. Oznacza to, że od dziś zaczniemy zużywać nasze własne rezerwy o wiele więcej niż dotąd” – dodał Vučić, cytowany przez gazetę RBK.
Vučić wyraził nadzieję, że w ciągu jednego, dwóch miesięcy strona azerska rozwiąże problemy. Operator złoża - BP Azerbaijan poinformował o wykryciu usterki technicznej w podmorskim rurociągu eksportowym kondensatu między platformą Shah Deniz Alpha (SDA) a terminalem Sangachal. Trwają prace nad jej usunięciem. „Ze względów operacyjnych produkcja i eksport z platformy SDA zostały tymczasowo zawieszone, a sama platforma została bezpiecznie zamknięta” – cytuje agencja Trend oświadczenie firmy.
Czytaj więcej
Dostawy turkmeńskiego gazu przez Turcję mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy. W planach jest gazociąg przez Morze Kaspijskie. Przeciwny inwestycji jest Iran. Oficjalnie z powodów ekologicznych, w rzeczywistości to walka o... rynek kawioru.