Plan minimum Gazpromu bez dostaw przez Ukrainę

Rosyjski koncern pogodził się z definitywną utratą trasy dostaw swojego gazu tranzytem przez Ukrainę. Plany eksportu Gazpromu na 2025 rok są nadzwyczaj skromne. Koncern stawia na przetrwanie największego w swojej historii kryzysu.

Publikacja: 26.11.2024 21:57

Plan minimum Gazpromu bez dostaw przez Ukrainę

Foto: Bloomberg

Rosyjski Gazprom planuje eksport do krajów spoza WNP (Wspólnota Niepodległych Państw) w 2025 roku, nie biorąc pod uwagę tranzytu przez Ukrainę do UE. A to sugeruje, że dostawy do Europy i Turcji spadną do niecałych 39 mld metrów sześciennych, dowiedziała się agencja Reutera.

Czytaj więcej

Katar uderza w rosyjski biznes gazowy. Inwestuje w gigantyczne złoże

Gazpromowi pozostała Turcja

Pięcioletni kontrakt tranzytowy zawarty pomiędzy Gazpromem a ukraińskim Naftogazem wygasa z końcem 2024 roku. Kijów nie przedłuży umowy z krajem-agresorem. Zamknięcie szlaku pozostawi Gazpromowi jedynie jedną możliwość gazociągowych dostaw do Unii – przez Turcję. Oznacza to jednak, że potencjalne dostawy w tym kierunku zostaną zmniejszone o połowę do około 16 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Na tyle starczy przepustowości jednej z dwóch nitek gazociągu Turecki Potok.

Gazprom prognozuje, że eksport rosyjskiego gazu do Unii i Turcji zmniejszy się do 39 mld metrów sześciennych w 2025 roku z nieco poniżej 49 mld metrów sześciennych w tym roku. W tej chwili jest to główny scenariusz rozwoju wydarzeń – dodał informator Reutersa.

Czytaj więcej

Gazprom z dnia na dzień odcina gaz Austrii. Wiedeń jest na to gotowy

Sam Gazprom tych doniesień nie komentuje. Oficjalnie Kreml zapewnia, że nie rezygnuje z dostaw gazu do Unii przez Ukrainę, ale nie ma jak „wymusić przedłużenie porozumienia z Kijowa, który wielokrotnie deklarował odmowę negocjacji z Moskwą”. Zatrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę uczyni z Chin największego klienta Gazpromu.

Chińczycy się nie śpieszą

Władze i Gazprom przewidują, że dostawy do Chin rurociągiem Siła Syberii osiągną w 2025 roku projektowaną przepustowość wynoszącą 38 mld metrów sześciennych rocznie. Przypomnijmy, że Gazprom eksportował rocznie ok. 200 mld metrów sześciennych gazu z czego ok. 140 mld kupiła jeszcze w 2019 r Unia. W wyniku własnych destrukcyjnych działań, szantażowania europejskich odbiorców, a potem agresji Putina na Ukrainę Gazprom nie tylko stracił swój największy i najbardziej zyskowny rynek, ale spadł z tronu lidera światowego eksportu gazu do poziomu trzecioligowego gracza.

Czytaj więcej

Zero gazu z Rosji. Ursula von der Leyen dzwoni do Donalda Trumpa

Teraz próbuje nakłonić Chińczyków do podpisania nowego kontraktu, z czym wiązałaby się budowa nowego gazociągu Siła Syberii 2. Chińczycy się nie śpieszą. Wiedzą, że rosyjski koncern jest pod ścianą i w końcu przyjmie warunki Pekinu. Najważniejszy z nich jest taki, by Chiny kupowały rosyjski gaz po cenie, którą za surowiec płacą Rosjanie na rynku wewnętrznym.

Gaz
Gazprom, czyli wszystko na sprzedaż. Gorzki koniec potęgi koncernu
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gaz
Ukraina kupi dużo LNG z USA. Surowiec dotrze m.in. przez polski gazoport
Gaz
Ukraiński dron uderzył w rurociąg Gazpromu. Prawie 500 km od granicy
Gaz
Spada liczba kopciuchów. Polacy wybierają gaz, który może okazać się pułapką
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Gaz
Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście