Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia

Komisja Europejska wydała pierwsze wytyczne, które wspierać mają kraje Unii Europejskiej we wdrażaniu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Chodzi o wymóg dotyczący zaprzestania stosowania najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

Publikacja: 24.10.2024 14:42

Zbliża się koniec dofinansowania do kotłów na gaz

Zbliża się koniec dofinansowania do kotłów na gaz

Foto: Adobe Stock

Polska jako jeden z krajów Unii Europejskiej będzie musiała wdrożyć zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do prawa krajowego. Określono w niej sposób, w który można osiągnąć na terenie UE pełną dekarbonizację zasobów budowlanych do 2050 roku. Aby tak się stało, konieczne jest zastosowanie szeregu środków. Unii zależy m.in. na tym, by można było dzięki poprawie charakterystyki energetycznej budynków zmniejszyć rachunki za energię. Wspomniana dyrektywa weszła w życie w tym roku, 28 maja. Termin wprowadzenia zmian w większości przepisów minąć ma 29 maja 2026 roku.

Art. 17 ust. 15 dyrektywy wskazuje jednak na wcześniejszą datę i stanowi, że „[o]d dnia 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 rokiem, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/241, art. 7 ust. 1 lit. h pkt (i) tiret trzeci rozporządzenia (UE) 2021/1058 oraz art. 73 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115”.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad wytycznymi, które mają dotyczyć innych elementów dyrektywy, z myślą o tym, by mogły zostać przyjęte w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Tapeta alternatywą dla kotłów i kaloryferów. Znaleziono lepszy sposób na ogrzewanie

Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie kotłów na paliwa kopalne

17 października opublikowane zostały wytyczne C/2024/7161, w których wyjaśniono wymóg ze wspomnianego powyżej art. 17 ust. 15 dyrektywy dotyczący zaprzestania stosowania najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

W dokumencie tym zostały przede wszystkim wyjaśnione pojawiające się pojęcia – „indywidualny kocioł zasilany paliwami kopalnymi”, „hybrydowy system grzewczy”, „instalacja” czy „zachęta finansowa”. Ponadto określono, na co nie można przyznać już dotacji czy pożyczek oraz jakie finansowanie może być kontynuowane.

Koniec z dofinansowaniem pieców na gaz i węgiel

Według wytycznych nie można między innymi przyznawać dofinansowania i innych zachęt (na przykład podatkowych) lub pożyczek na zakup, montaż i uruchomienie nowych indywidualnych kotłów zasilanych gazem ziemnym, ropą naftową lub węglem. Nie ma tutaj znaczenia, czy instalacja jest częścią renowacji, czy też jej nie stanowi. W przypadku wymienionych kotłów organy publiczne nie mogą udzielać wsparcia – ani gospodarczego, ani z zasobów publicznych – zarówno nabywcom, jak i instalatorom.

Czytaj więcej

Ile metrów od sąsiada można wybudować dom? Kiedy może być naprawdę blisko

Kiedy zachęty mogą być kontynuowane?

Komisja Europejska wskazuje również przypadki, w których przyznane zachęty mogą być kontynuowane. Jeżeli w budynku instalowane są hybrydowe systemy grzewcze, w których ogrzewa zarówno kocioł na paliwo kopalne, jak i generator ciepła z zastosowaniem energii odnawialnej, dotacje są możliwe w przypadku, gdy udział energii odnawialnej jest znaczny, a wsparcie jest do niego proporcjonalne.

Jeśli zostało już zatwierdzone wsparcie w ramach funduszy unijnych lub na poziomie krajowym czy lokalnym i przekazane indywidualnemu beneficjentowi, to nadal można je wypłacać. Chodzi tutaj na przykład o wsparcie na konserwację, naprawdę kotłów na paliwo kopalne, ich likwidację czy pokrycie kosztów ogrzewania paliwami kopalnymi.

Gaz
Trzeci zbiornik w gazoporcie już działa. Gaz System zakończył rozbudowę
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gaz
Rosjanie kupią gaz dla Naddniestrza na wolnym rynku europejskim
Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego