Polska jako jeden z krajów Unii Europejskiej będzie musiała wdrożyć zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do prawa krajowego. Określono w niej sposób, w który można osiągnąć na terenie UE pełną dekarbonizację zasobów budowlanych do 2050 roku. Aby tak się stało, konieczne jest zastosowanie szeregu środków. Unii zależy m.in. na tym, by można było dzięki poprawie charakterystyki energetycznej budynków zmniejszyć rachunki za energię. Wspomniana dyrektywa weszła w życie w tym roku, 28 maja. Termin wprowadzenia zmian w większości przepisów minąć ma 29 maja 2026 roku.
Art. 17 ust. 15 dyrektywy wskazuje jednak na wcześniejszą datę i stanowi, że „[o]d dnia 1 stycznia 2025 roku państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 rokiem, zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/241, art. 7 ust. 1 lit. h pkt (i) tiret trzeci rozporządzenia (UE) 2021/1058 oraz art. 73 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115”.
Komisja Europejska pracuje obecnie nad wytycznymi, które mają dotyczyć innych elementów dyrektywy, z myślą o tym, by mogły zostać przyjęte w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Naukowcy ze Szkocji wymyślili, jak skutecznie, ekologicznie i w miarę tanio ogrzać zimne domy. Zima na północy Wielkiej Brytanii potrafi się mocno dać we znaki mieszkańcom, którzy sporą części dochodów wydają na ogrzewanie.
Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie kotłów na paliwa kopalne
17 października opublikowane zostały wytyczne C/2024/7161, w których wyjaśniono wymóg ze wspomnianego powyżej art. 17 ust. 15 dyrektywy dotyczący zaprzestania stosowania najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.