Polska kupuje najwięcej rosyjskiego LPG. Tak wspieramy rosyjską wojnę

Choć rosyjski eksport LPG zmniejszył się o jedną trzecią w ujęciu rocznym, to wciąż są chętni na zakup tego gazu, stosowanego np. w butlach w domach bez dostępu do gazowej sieci. W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji przoduje Polska.

Publikacja: 20.09.2024 14:46

W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji na LPG przoduje Polska

W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji na LPG przoduje Polska

Foto: Adobe Stock

Jak podliczyła na podstawie źródeł branżowych agencja Reuters, rosyjskie spółki, w tym rosyjsko-kazachski Kazrosgas, zmniejszyły o 34 proc. eksport gazu LPG przez porty morskie w okresie styczeń-sierpień 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Rosji brakuje gazowców

W opinii handlowców na spadek morskiego eksportu LPG w tym roku wpłynęła przede wszystkim sytuacja w  rosyjskich portach Ust-Ługa nad Bałtykiem i Tamań nad Morzem Czarnym, gdzie łączny spadek dostaw LPG w okresie styczeń-sierpień 2024 r. wyniósł o 7,6 proc. rok do roku. Natomiast dostawy LPG poprzez lądowe przejścia graniczne zwiększyły się 4,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Czytaj więcej

Sankcje na LPG z Rosji jeszcze w tym roku

Handlowcy uważają, że ograniczenie przeładunku LPG przez terminal w Ust-Łudze wynika z braku gazowców potrzebnych do wywozu paliwa z portu. Rosja ma ograniczoną flotę gazowców i są one zajęte głównie transportem LNG. Utworzenie tu tzw. floty cieni – starych, zużytych jednostek poza wszelką kontrolą – jest dużo trudniejsze aniżeli w wypadku tankowców z ropą. Podaż gazowców, dużo bardziej zaawansowanych technicznie jednostek, jest na świecie mała.

Kolejną przyczyną spadku eksportu przez rosyjskie porty było zaprzestanie przeładunków LPG przez port Tamań (od drugiej połowy 2023 r.) w związku z zagrożeniem atakami ukraińskimi na infrastrukturę terminalu.

Jedzie koleją LPG z Rosji do Polski via Białoruś

Wśród producentów największy spadek eksportu w okresie styczeń-sierpień dotyczył głównie zakładów koncernu Sibur (-332 tys. ton w ujęciu rocznym), które ograniczyły dostawy do terminalu Ust-Ługi z powodu braku gazowców, a także, podkreśla Reuters – rosnącego transportu kolejowego LNG do Polski.

Czytaj więcej

Unimot wynajmuje w Niemczech magazyny na LPG i olej napędowy

Według wyliczeń agencji, rosyjskie terminale morskie odpowiadały za 22,7 proc. (0,509 mln ton) całkowitego eksportu, koleją pojechało 2,239 mln ton w okresie styczeń-sierpień 2024 r., a przez lądowe przejścia graniczne – 77,3 proc. (1,73 mln ton).

Eksport kolejowy LPG z Federacji Rosyjskiej do krajów sąsiednich przez terminale lądowe wzrósł w sierpniu do 201 tys. ton z 190 tys. ton miesiąc wcześniej. Szlakiem, którym gaz dociera na Zachód Europy jest Białoruś. Przyrost dostaw z tego kierunku wyniósł w sierpniu +9500 ton w stosunku do lipca.

Najwięksi klienci rosyjskiego LPG

Z Białorusi LPG kierowany jest następnie do Polski i innych krajów Europy Wschodniej.

Według wyliczeń Reuters, w okresie styczeń-sierpień na Polskę przypadało 38 proc. całkowitej wielkości rosyjskiego LPG eksportowanego drogą lądową; na Łotwę – 12,2 proc. Dalej lokuje się Afganistan – 11,8 proc., Białoruś – 11,6 proc., Chiny – 10,6 proc., Kirgistan – 4,9 proc.

Czytaj więcej

UE przyjęła 12 pakiet sankcji. Cios w diamenty, metalurgię, ropę i LPG

Eksport kolejowy LPG z Rosji do terminali morskich w sierpniu wzrósł do 63 tys. ton z 57,5 ​​tys. ton, głównie za sprawą zwiększonych dostaw do Ust-Ługi. Uczestnicy rynku informowali o braku w sierpniu dostaw LPG z Rosji i Kazachstanu w kierunku przeprawy promowej w porcie Kaukaz z dalszą wysyłką do bułgarskiego portu Warna.

Obliczenia Reuters pokazały, że najwięcej gazu LPG eksportowała Rosja koleją do Ust-Ług (61,4 proc.). Do Temryuku – 29,1 proc., do portu Kaukaz – 4,9 proc., port w okupowanym Kercz (Krym) przyjął 2,6 proc. a, Kulewi (Gruzja) – 2 proc.

Jak podliczyła na podstawie źródeł branżowych agencja Reuters, rosyjskie spółki, w tym rosyjsko-kazachski Kazrosgas, zmniejszyły o 34 proc. eksport gazu LPG przez porty morskie w okresie styczeń-sierpień 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Rosji brakuje gazowców

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gaz
Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny
Gaz
Gazprom może stracić Chiny. Groźny konkurent po sąsiedzku
Gaz
Transformacja z gazowym wspomaganiem
Gaz
Strach przed sankcjami USA trzyma rosyjski LNG w Arktyce
Gaz
Jak nie wpuścić rosyjskiego LNG do Unii? Belgia i Holandia mają pomysł