Gazowe pomówienia Putina: atak na gazociąg winą Amerykanów, Polaków, Ukraińców

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie na Ukrainie Władimir Putin wie, kto wysadził gazociągi Gazpromu na dnie Bałtyku, kto zatrzymał gazociąg Jamał-Europa i nie puszcza rosyjskiego gazu drugą nitką przez Ukrainę.

Publikacja: 14.12.2023 17:24

Gazowe pomówienia Putina: atak na gazociąg winą Amerykanów, Polaków, Ukraińców

Foto: AFP

Podczas „rozmowy” z narodem w czwartek 14 grudnia rosyjski prezydent popisał się wiedzą na temat sytuacji na rynku gazu w Europie. Zauważył, że „tam próbowali na nas zrzucić winę za to, że czegoś nie sprzedajemy”.

„To kompletna bzdura, bo to nie my zamknęliśmy gazociąg Jamał-Europa w Polsce; nie my zamknęliśmy drugą nitkę gazociągu przez terytorium Ukrainy. To zrobiła Ukraina. Nie wysadziliśmy Nord Stream 1 i częściowo Nord Stream 2.”(…) „To najpewniej zrobili Amerykanie lub ktoś za ich namową” – stwierdził Putin szeroko cytowany przez rosyjskie media.

Rosyjska prokuratura pilnie czyta prasę

Nie podał jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów. Skąd wiedza o tym, że to Amerykanie wysadzili gazociągi na dnie Bałtyku? Rosjanie nie zostali dopuszczeni do śledztwa przez żadne z państw, na którego wodach doszło do eksplozji. W tym tygodniu dostępu do miejsca zdarzenia odmówiła Rosji Dania, o czym informowała zdenerwowana rzeczniczka MSZ.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Unia może uratować Ukrainę. Ale nie chce

Do eksplozji na rosyjskich gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 doszło 26 września ubiegłego roku. Rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła śledztwo w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu. Prowadzi je wirtualnie, bez dostępu do miejsc eksplozji, za to dokładnie czytając doniesienia prasowe. Na Kremlu szczególnie spodobał się artykuł 86-letniego amerykański dziennikarza Seymoura Hersha.

Napisał on, że prezydent USA Joe Biden omawiał plany wysadzenia obiektu w powietrze przez dziewięć miesięcy. W rezultacie latem 2022 roku amerykańscy nurkowie pod przykrywką ćwiczeń NATO zainstalowali na gazociągach materiały wybuchowe, które Norwegowie aktywowali trzy miesiące później. Biały Dom powiedział RIA Novosti, że nie ma to nic wspólnego z sabotażem gazociągu Nord Stream.

Sam rosyjski reżim natomiast nigdy nie ustosunkował się do faktu, że najbliżej miejsca zdarzenia widziane były rosyjskie jednostki. Pod koniec kwietnia 2023 r do publicznej wiadomości trafiła informacja, że rosyjski statek specjalistyczny do robót podwodnych został sfotografowany na miejscu wybuchu gazociągu Nord Stream na cztery dni przed eksplozją. Zdjęcia zrobiła duńska łódź patrolowa. Potwierdziła to duńska marynarka.

Labirynt krętactw

Podobnie ma się sytuacja z pozostałymi rewelacjami Putina. Gazociąg Jamał-Europa stanął po tym jak Gazprom odciął dostawy gazu do Polski i Niemiec, bo oba kraje odmówiły płacenia w rublach. A to próbował wymusić Kreml, zmieniając jednostronnie walutę zapłaty (w umowach jest zapisany dolar lub euro) i łamiąc tym samym obowiązujące kontrakty.

Druga nitka gazociągu jamalskiego na Ukrainie nie tłoczy rosyjskiego gazu, bowiem Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę, w wyniku czego stacja wejściowa –Sachranowka, znalazła się na terenie objętym działaniami wojennymi. Od tej pory bezpieczny przepływ zapewnia tylko jedno wejście dla tranzytu gazu do Europy – przepompownia Sudża.

W czwartek Gazprom poinformował, że dostarcza przez Ukrainę gaz w ilości potwierdzonej przez stronę ukraińską przez Sudżę w ilości 42,4 mln m3. Gaz kierowany jest głównie na Węgry. Umowa tranzytowa Gazpromu z Ukrainą zakłada, że ​​gwarantowana dzienna objętość przepompowywania (po obu stronach) wynosi 109,6 mln m3.

Kijów zapowiedział, że nie przedłuży umowy tranzytowej z rosyjskim agresorem. Wygasa ona z końcem 2024 r.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt