Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani

W środę gaz na giełdowym rynku w Europie podrożał o prawie 10 proc. po doniesieniach, że norweska instalacja LNG została zamknięta z powodu wycieku gazu. Wciąż jednak surowiec kosztuje około 300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Publikacja: 31.05.2023 14:04

Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani

Foto: Bloomberg

Norweski Equinor musiał zamknąć instalację Hammerfest LNG z powodu wycieku gazu. Według najnowszych doniesień, wyciek wykryto na wyspie Melkoeya, rozmiar wycieku nie jest znany.

Jak informuje agencja Reuters, obiekt został ewakuowany i nie ma doniesień o osobach rannych.

„Wyciek został zidentyfikowany i trwają prace nad ustaleniem jego zasięgu” – podała lokalna policja w oświadczeniu, dodając, że straż pożarna również zareagowała na awarię.

Czytaj więcej

Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku

Jedyna duża europejska fabryka LNG, położona na wyspie Melkoeya na obrzeżach arktycznego miasta Hammerfest, może przetwarzać 18,4 miliona metrów sześciennych gazu dziennie, gdy jest w pełni sprawna (4,3 mln ton rocznie). Stanowi to nieco ponad 5 proc. norweskich zdolności eksportowych gazu.

Do Melkoeya gaz jest dostarczany rurociągiem z podmorskiego złoża Snoehvit na Morzu Barentsa, oddalonego o 160 km. Udziałowcami Hammerfest LNG są Equinor, Petoro, TotalEnergies, Neptune Energy i Wintershall Dea.

Zakłady od początku trapiły awarie. We wrześniu 2020 r doszło tam do potężnego pożaru, który na rok wyłączył instalację z produkcji.

Czerwcowe (najbliższe) kontrakty terminowe na indeks TTF (największy hub w Europie, zlokalizowany w Holandii) rozpoczęły handel po cenie 282 dol. za tysiąc metrów sześciennych (+1 proc.). Po wiadomości o incydencie ceny podskoczyły o 9,2% do 304,8 dol.

Taki skok nie trwał długo. Cena nieco spadła do 303,6 dol. (+8,7 proc.). Dynamika notowań bazuje na cenie rozliczeniowej z poprzedniego dnia sesyjnego - 279,2 dol. za tysiąc metrów sześciennych.

Gaz
Flota Putina tkwi w portach, gaz tanieje. Tak działają sankcje
Gaz
Stocznie w UE dotują wojnę Putina – remontują rosyjskie gazowce
Gaz
Tłuste koty Gazpromu idą pod nóż. 46 procent pracowników centrali straci pracę
Gaz
Uszkodzony gazociąg azerski. Wstrzymane dostawy do Bułgarii i Serbii
Gaz
Gazprom musi dostarczyć gaz Słowacji. Tak stanowi kontrakt