Finowie zerwali długoletni kontrakt z Gazpromem. Ale nie na LNG

Fiński Gasum rozwiązał umowę na dostawy gazu rurociągami z firmy Gazprom Export. W mocy pozostaje kontrakt na import LNG z Rosji.

Publikacja: 22.05.2023 14:30

Finowie zerwali długoletni kontrakt z Gazpromem. Ale nie na LNG

Foto: Bloomberg

Gasum poinformował, że rozwiązał długoterminową (ważną do 2032 r.) umowę na dostawy rurociągowe gazu ziemnego z Gazprom Export. Decyzja ta została podjęta w związku z żądaniami Gazpromu opłat w rublach. Jest to złamaniem obowiązującej umowy, gdzie zapisano, że rosyjski gaz Gasum opłaca w euro. Długoterminowa umowa Gasum na dostawy LNG z Gazprom Export pozostaje w mocy, podała fińska firma.

Czytaj więcej

Gazprom stracił dwie trzecie zysku i walczy z licznymi pozwami

W kwietniu 2022 roku Gazprom Export zażądał, aby Gasum przeszedł na płatności w rublach zamiast euro, jak stanowiły zapisy obowiązującej umowy. Fińska firma nie zgodziła się i wystąpiła do arbitrażu, który w listopadzie orzekł, że Gasum nie jest zobowiązany do zmiany sposobu opłat. Strony kontynuowały negocjacje, ale bez powodzenia.

„Negocjacje między Gasumem a Gazpromem Export zostały zakończone. Strony nie rozwiązały sytuacji w terminie wyznaczonym przez sąd arbitrażowy, w związku z czym w dniu 22 maja 2023 roku Gasum rozwiązał długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego z Gazprom Export LLC” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Gasum.

„Gazprom Export zaprzestał dostaw gazu ziemnego rurociągiem do Gasum w maju 2022 roku i od tego czasu nie było żadnych dostaw gazu ziemnego rurociągiem z Rosji. Wypowiedzenie dotyczy wyłącznie umowy na dostawy gazu rurociągowego. Długoterminowa umowa na dostawy LNG, którą Gasum zawarł z Gazprom Export, pozostaje w mocy” - głosi komunikat.

Pomimo tego fińska firma od miesiąca nie odbiera ładunków LNG z projektu Kriogaz-Wysock na Bałtyku należącego do Novateku. Od maja 2022 r. Gasum odbierał LNG z Wysocka na podstawie umowy z firmą Gazprom Export (jest agentem eksportu gazu na podstawie umowy z Novatekiem).

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie