Wartość gazociągu Nord Stream jest równa zeru

Po 12 latach tłoczenia rosyjskiego gaz po dnie Bałtyku do Niemiec, gazociąg Nord Stream przeszedł do historii. Jego wartość jest dziś równa zeru. Niemcy spisali swoje udziały, jak wcześniej Holendrzy z Gasunie i Niemcy z Wintershall Dea.

Publikacja: 15.03.2023 10:49

Wartość gazociągu Nord Stream jest równa zeru

Foto: Bloomberg

Niemiecki koncern energetyczny E.ON całkowicie umorzył swoje 15,5 proc. udziałów w spółce Nord Stream AG, operatorze gazociągu Nord Stream. W rocznym raporcie E.ON wyjaśnia że „w warunkach zwiększonej niepewności w związku ze zniszczeniami obu nitek Nord Stream 1 inwestycje zostały spisane do ich sprawiedliwej wartości równej zeru na dzień 31 grudnia 2022 r.”. W porównaniu z 31 grudnia 2021 r. spadek ten wynosi około 1,2 miliarda euro, przypomina gazeta Kommersant.

Nord Stream AG jest w 51 proc. własnością Gazpromu. Po 15,5 proc. miały niemieckie Wintershall Dea i E.ON, a po 9 proc. francuski Engie i holenderski Gasunie.

Czytaj więcej

Pierwszy gazowiec floty Orlenu dotarł do Świnoujścia

Na początku listopada 2022 r. E.ON pięciokrotnie zmniejszył swój udział w Nord Stream AG do 100 mln euro. Na podstawie wyników z ubiegłego roku Engie oszacował swój udział w Nord Stream na 90 mln euro wobec 574 mln euro rok wcześniej.

Niemiecki Wintershall stał się pierwszą firmą, która całkowicie umorzyła swoje udziały w Nord Stream (529 mln euro), a także pożyczki udzielone Nord Stream 2. W minionym tygodniu holenderska firma przesyłowa Gasunie ogłosiła umorzenie swoich udziałów w Nord Stream.

Gazprom nie wycofał się ze spółki.

Eksplozje Nord Stream i Nord Stream 2 miały miejsce we wrześniu 2022 roku. Trzy z czterech rurociągów zostały uszkodzone i doszło do wycieku gazu. Jednak już dużo wcześniej Gazprom wstrzymał dostawy gazu przez Nord Stream, by wymusić na Unii ustępstwa i wywindować cenę surowca.

Te działania przyniosły odwrotny skutek. Gazprom stracił swój najbardziej dochodowy rynek - unijny i dziś musi szukać nowych klientów na rynkach azjatyckich.

Gaz
Gazowy absurd z Białego Domu. Kto na tym najwięcej straci?
Gaz
Gazprom po prośbie na Kremlu. Chce niższych podatków
Gaz
Rekordowo tani rosyjski gaz dla Chin. Zapłacą za to klienci z Europy
Gaz
Unia nie chce kupować LNG z Rosji. Umożliwi firmom zrywanie już zawartych kontraktów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gaz
Chiny przestały kupować amerykański LNG. Na to czekał Kreml