Rosyjski statek w pobliżu uszkodzonego Nord Stream. Szwedzi potwierdzają

Statek pływający pod rosyjską banderą znajduje się na Morzu Bałtyckim w rejonie ataków terrorystycznych na gazociąg Nord Stream - potwierdziła szwedzka marynarka wojenna. Kreml twierdzi, że nic o tym nie wie. Szwedzkie okręty otoczyły rosyjski statek.

Publikacja: 27.10.2022 16:44

Rosyjski statek w pobliżu uszkodzonego Nord Stream. Szwedzi potwierdzają

Foto: Forsvaret

„Cywilny statek Nefrit pod rosyjską banderą został wyczarterowany przez firmę, która jest właścicielem Nord Stream 1” (czyli przez Gazprom) - powiedział Jimmy Adamsson, szef biura prasowego szwedzkiej marynarki wojennej dla agencji RIA Nowosti.

Rzecznik zauważył, że szwedzkie okręty wojenne znajdują się „w tej samej przestrzeni co rosyjski statek i komunikują się ze sobą”.

Wcześniej lokalne media informowały, że rosyjski statek zmierza w rejon eksplozji gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 w strefie ekonomicznej Szwecji. Rzecznik Kremla Pieskow pytany o rosyjską jednostkę odpowiedział, że nie ma informacji w tej sprawie.

Czytaj więcej

Niemiecki rząd uważa, że Nord Stream 2 jest niesprawny techniczne

Agence France Presse poinformowała, powołując się na premier szwedzkiego rządu tymczasowego Magdalenę Andersson, że Sztokholm nie zamierza pozwolić Rosji na zbadanie sabotażu gazociągów. W związku z tym rosyjskie MSZ wystosowało démarche do ambasadorów Niemiec, Danii i Szwecji, mówiąc, że nie uzna wyników śledztwa, jeśli nie wezmą w nim udziału rosyjscy specjaliści.

Wyciek gazu na nitkach rosyjskich gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2 odkryto 26 września na Morzu Bałtyckim. Poprzedził je gwałtowny spadek ciśnienia gazu. Według szwedzkich sejsmologów dzień wcześniej w strefie zagrożenia zarejestrowano potężne podwodne eksplozje.

Szwedzkie dochodzenie pokazało wielką skalę zniszczeń gazociągów - rozerwane rury i zniszczone dno morskie.

Gaz
Nieoficjalnie: Ukraina nie przedłuży Gazpromowi umowy tranzytowej gazu
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Gaz
Rosyjski gaz droższy od wolnorynkowego. Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy
Gaz
Wyciek gazu z norweskiej instalacji LNG. Surowiec drożeje, ale wciąż jest tani
Gaz
Ceny gazu najniższe od dwóch lat. Szybko może się to zmienić
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gaz
Gazprom szoruje po dnie. Eksport najmniejszy do pół wieku
Gaz
Gaz wrócił do normalności, kosztuje tyle co pięć lat temu w Gazpromie