Aktualizacja: 25.02.2025 06:47 Publikacja: 01.10.2022 18:38
Foto: PAP/Newscom/DANISH DEFENCE
Media duńskie ani rosyjskie nie podają jeszcze, jak wygląda sytuacja z wyciekiem z nitek Nord Stream. Kilka dni temu Duńczycy informowali, że wyciek z tej części infrastruktury powinien zakończyć się 2 października.
Premier Danii Mette Frederiksen powtórzyła wcześniej w sobotę, że uważa incydent na Bałtyku za sabotaż. W piątek 30 września The Wall Street Journal napisał, że Dania wcześniej ustaliła, że gazociągi zostały uszkodzone w poniedziałek, 26 września w wyniku dwóch eksplozji. 26 września na jednej z nitek rurociągu Nord Stream 2 doszło do wycieku. Spadek ciśnienia odnotowano w pierwszej nitce na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm. Później tego samego dnia odnotowano również spadek ciśnienia na obu nitkach gazociągu Nord Stream. Rzecznik szwedzkiego centrum sejsmicznego Bjorn Lund powiedział, że tego dnia w rejonie wycieku gazu z rurociągów odnotowano dwie potężne podwodne eksplozje.
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o rynku mocy, przewidującą możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy na rok 2029 i - jeśli będzie to potrzebne - na 2030. Pozwoli ona na powstanie elektrowni gazowych. Chodzi szczególnie o projekty elektrowni gazowej w Kozienicach (Enea) i w Gdańsku (Energa/Orlen).
Putin polecił Gazpromowi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Królewca za pomocą dostaw LNG. Rosyjska enklawa w Unii jest od dziesięciu dni odcięta od zasilania z Rosji i Białorusi. To skutek synchronizacji sieci republik bałtyckich w Unią.
W ubiegłym roku koncern zwiększył krajową sprzedaż tzw. LNG małej skali o 30 proc. Dostarczano go klientom z czterech lokalizacji. Surowiec trafiał głównie do odbiorców przemysłowych i lokalnych sieci gazociągowych.
Błękitne paliwo jest dziś w UE najdroższe od dwóch lat. To głównie konsekwencja mroźnej aury, spadających zapasów i ograniczonego importu. Surowca nie powinno zabraknąć, ale wiele firm cierpi z powodu drożyzny.
Komisja Europejska rozważa możliwość wprowadzenia nowych limitów na ceny gazu, aby czasowo ograniczyć ich wzrost. Te osiągnęły rekordowy poziom. Powodem są niskie temperatury i brak sprzyjających warunków pogodowych do produkcji energii z OZE.
Operator nigdy nie uruchomionego gazociągu Nord Stream 2, przymierza się do jego sprzedaży. Należąca do Gazpromu spółka ma długi, które musi szybko spłacić. Sprzedaż to jedna z możliwości, pod warunkiem, że znajdą się chętni na nieużywany i uszkodzony gazociąg.
Stephen P. Lynch chce kupić należący do Gazpromu, niedziałający i uszkodzony przez eksplozję, gazociąg Nord Stream 2. Potrzebuje na to zgody władz amerykańskich. Pytanie, w czyim interesie działa Lynch – USA czy Rosji?
Jeżeli gazociąg miałby paść ofiarą „ukraińskiego sabotażu”, to potwierdzony by został bezpośredni związek między istnieniem Nord Streamu a wojną Rosji przeciwko Ukrainie. To ważne, bo w Niemczech jest wciąż wielu ludzi, którzy chcą wierzyć, że gazociąg Schröder–Merkel–Putin był wyłącznie komercyjnym projektem i nikomu nie szkodził.
Niemieccy śledczy twierdzą, że sześcioosobowa grupa nurków, która rzekomo podłożyła materiały wybuchowe z jachtu żaglowego „Andromeda”, została przeszkolona w Polsce
Przez dwa tygodnie polska prokuratura nie zatrzymała nurka podejrzewanego przez Niemcy o sabotaż na Nord Stream. Podjęła jedynie „działania operacyjne” – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Śledztwo w sprawie zniszczenia Nord Stream "jest dla Berlina priorytetem", Niemcy odrzuciły propozycję Polski finansowania z unijnych środków budowy tzw. tarczy Wschód i samodzielnie zablokowały 14. pakiet unijnych sankcji na Rosję. Czy więc uwzględnianie interesu Rosji, czy też wspólnego interesu Niemiec i Rosji na pewno jest wynikiem przypadku?
Bliska współpraca gospodarcza z Rosją Putina była największą porażką polityki zagranicznej powojennych Niemiec. Berlin słusznie nie chce tego relatywizować, wracając do sprawy zniszczenia gazociągu Nord Stream pod Bałtykiem.
Komentarze Donalda Tuska i Jacka Siewiery pokazują, że mimo silnego politycznego sporu wewnętrznego Polska nie da się podzielić w sprawie bezpieczeństwa ani sojuszu z Ukrainą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas