Maria Biełowa, dyrektor ds. badań w Vygon Consulting uważa, że kolejne kraje dołączą do Polski, Bułgarii czy republik bałtyckich i już w tym roku zaprzestaną importu rosyjskiego gazu.

"W 2022 roku wygasają umowy Gazpromu z operatorami w Macedonii Północnej, Holandii i Serbii oraz dla szeregu niemieckich firm. Można się więc spodziewać, że nie wszyscy będą chcieć kontynuować współpracę - powiedziała Biełowa agencji RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Kontrowersyjne embargo na rosyjską ropę. Coraz więcej krajów UE się waha

Polska i Bułgaria jako pierwsze odmówiły zapłaciły za gaz w rublach. Gazprom odciął oba kraje od dostaw gazu, pomimo posiadanych ważnych kontraktów. 27 kwietnia Gazprom zawiesił eksport gazu bułgarskiego Bulgargaz i polskiego PGNiG. Z końcem tego roku Polsce i Bułgarii  wygasają długoterminowe umowy na zakup rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej

Rano Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski

Następnie media podały, że Finlandia również zdecydowała się nie płacić za gaz w rublach. Wcześniej Litwa, Łotwa i Estonia także oświadczyły, że już nie kupują gazu z Rosji.

Jednak utrata takiego odbiorcy jak Polska, Holandia czy niemieckie koncerny, byłaby dla Rosji prawdziwym ciosem. Niemcy importowały z Rosji 56,3 mld m3 gazu, Polska 10 mld m3, Niderlandy 11,2 mld m2 (dane BP za 2020 r), co dalej połowę całego rosyjskiego eksportu gazu na rynek Unii.

Już rosyjskiego gazu nie kupuje też największy koncern energetyczny Włoch - Enel (cały import Włoch z Rosji to 19,7 mld m3).