Reklama
Rozwiń

Gazprom straci podziemne magazyny w Unii Europejskiej

Komisja Europejska wystąpiła z propozycją obowiązkowej certyfikacji operatorów PMG (Podziemne Magazyny Gazu) na terenie Unii Europejskiej. „Niecertyfikowani operatorzy będą musieli zrzec się własności lub kontroli nad magazynami gazu w UE” – proponuje KE. Gazprom już stracił kontrolę nad swoimi magazynami w Unii.

Publikacja: 04.04.2022 11:15

Magazyn gazu ziemnego w Norg w Holandii

Magazyn gazu ziemnego w Norg w Holandii

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie kontynuować śledztwo wobec Gazpromu na rynku gazowym w sprawie podejrzenia o naruszenie konkurencji. 29 marca firmy gazowe w Niemczech – Gazprom Germania i Wingas – zostały przeszukane w ramach śledztwa w sprawie możliwych naruszeń unijnych reguł konkurencji.

Ponadto Komisja Europejska chce obowiązkowej certyfikacji operatorów PMG w Europie w celu „uniknięcia potencjalnych zagrożeń związanych z zewnętrznym wpływem na infrastrukturę krytyczną”. W związku z tym „niecertyfikowani operatorzy będą musieli zrzec się własności lub kontroli nad magazynami gazu w UE”, zgodnie z dokumentami Komisji Europejskiej. Wprowadzenie tego środka może doprowadzić do odmowy certyfikacji zakładów Gazpromu na terenie Wspólnoty i Wielkiej Brytanii.

Gazprom nie czekał na wyniki dochodzenia, które wydają się aż nadto jasne. 31 marca rosyjska firma wycofała się z niemieckiego Gazpromu Germania i wszystkich jej aktywów, w tym handlowych i magazynowych.

Wśród nich są londyński Gazprom Marketing & Trading, który handluje gazem w całej Europie, niemieccy handlowcy WIEH i Wingas, a także operator podziemnych magazynów Astora.

Gazprom Germania, kontroluje osiem magazynów gazu zlokalizowanych na terenie pięciu europejskich państw. Cztery magazyny znajdują się w Niemczech, po jednym zlokalizowano w Austrii, Holandii, Serbii i Czechach. Łączni można w nich przechować blisko 15 mld m sześc. To dwa razy mniej niż wynosi pojemność ukraińskich magazynów gazu.

Największe magazyny Gazpromu były w Niemczech. W magazynach Rehden, Etzel, Jemgum oraz Katarina Gazprom może składować 6,6 mld m sześc. gazu. To niemal jedna trzecia całej pojemności gazowych magazynów RFN. W austriackim Bergermeer można zmagazynować 4,3 mld m sześć; w Holandii oraz w austriackim Haidach 3,1 mld m. sześc.

Od sierpnia 2021 r Rosjanie celowo nie zapełniali swoim magazynów nowym surowcem. To także jeden z punktów unijnego dochodzenia. Wychodząc z kapitału spółek w Niemczech Gazprom de facto stracił swoje magazyny gazu we Wspólnocie.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku