Gaz tanieje w całej Unii. Ukraina wyklucza Rosję z dostaw

Kontrakty terminowe na gaz w Europie są coraz tańsze. Ukraina negocjuje dostawy z różnymi firmami. Ale nie z rosyjskimi.

Publikacja: 21.02.2022 11:10

Gaz tanieje w całej Unii. Ukraina wyklucza Rosję z dostaw

Foto: Bloomberg

W poniedziałek rano ceny marcowych kontraktów terminowych na gaz spadły maksymalnie o 5,6 proc. dzień do dnia i wahają się w przedziale 810-840 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, wynika z danych londyńskiej giełdy ICE.

Koszt kontraktów terminowych, podobnie jak w poprzednim dniu notowań (piątek), od otwarcia sesji utrzymuje się na minusie. Maksymalna dzisiejsza cena wynosi 842,8 dol., a minimalna 813,3 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Biorąc pod uwagę zmianę notowań walut (dane o ICE Futures podane są w euro) jest to odpowiednio o 2,2 proc. i 5,6 proc. mniej od wyliczonej, ostatecznej ceny w piątek – 861,8 dolarów.

Tymczasem Ukraina uzupełnia swoje zapasy gazu, które według stanu na 19 lutego wynosiły 19 procent (5,7 mld m3) zapełnienia największych magazynów podziemnych w Europie (mogą pomieścić 30 mld m3 gazu).

„Trwają negocjacje z różnymi dostawcami. Nie ma wśród nich Rosji” – poinformował Rostisław Szurma, zastępca kancelarii prezydenta Ukrainy.

Czytaj więcej

Szefowa KE: Rosja uzależniona od eksportu ropy i gazu, to jej słabość

Jego zdaniem strategia zakupu gazu zostanie uzgodniona w ciągu najbliższych 1-2 miesięcy, powstanie zrównoważony portfel kontraktów długoterminowych i spotowych z „bardzo różnych źródeł”.

Ukraina w latach 2006 i 2007 była największym klientem Gazpromu. Kijów importował rocznie ponad 56 mld m3 rosyjskiego gazu - więcej aniżeli obecnie kupują Niemcy. Po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 r. Kijów przestał kupować gaz rurociągowy z Gazpromu. Od 25 listopada 2015 r. pompuje do magazynów paliwo zakupione w krajach Unii, m.in. Polsce, Niemczech, na Słowacji czy w Wielkiej Brytanii.

Ma kilkudziesięciu dostawców, korzysta też w giełd gazu w Holandii i Londynie. Dlatego ceny gazu na Ukrainie korelują z cenami w europejskich hubach, pisze agencja Unian. Od 2015 roku Ukraina jest zintegrowaną częścią europejskiego rynku gazu i importuje z Europy około 30 proc. potrzebnego paliwa.

Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą