Reklama
Rozwiń

PGNiG coraz więcej zarabia na wydobyciu

Wysokie ceny ropy i gazu w podłączaniu z rosnącą eksploatacją posiadanych złóż przyczyniają się do osiągania przez koncern wyjątkowo wysokich zysków.

Publikacja: 25.11.2021 15:32

PGNiG coraz więcej zarabia na wydobyciu

Foto: Workers prepare pipes used in the drilling of shale gas at a rig operated by Exalo Drilling SA, the oil and gas exploration unit of Poland’s PGNiG, also known as Polskie Gornictwo Naftowe I Gazownictwo SA, /Bloomberg

W III kwartale grupa PGNiG wypracowała 2,2 mld zł zysku EBITDA, co jest wynikiem o 65 proc. lepszym od zanotowanego w tym samym czasie 2020 r. Tak duża poprawa to przede wszystkim konsekwencja wyjątkowo wysokiego zarobku osiągniętego w biznesie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Ten z kolei jest z jednej strony konsekwencją bardzo wysokich kursów surowców, a z drugiej zwyżki wydobycia. Wystarczy zauważyć, że w III kwartale tego roku średnia cena ropy Brent wynosiła 72,9 USD za baryłkę (wzrost o 71 proc. w ujęciu rok do roku), a gazu ziemnego na TTF sięgała 222,6 euro za MWh (zwyżka o 507 proc.). W omawianym okresie PGNiG wydobyło 1,25 mld m sześc. gazu (rok wcześniej 1,11 mld m sześc.) i 330 tys. ton ropy (rok wcześniej 306 tys. ton). Coraz większe ilości pozyskiwanych surowców to konsekwencja rosnącej aktywności grupy w Norwegii, gdzie pozyskiwane były nowe aktywa wydobywcze i zwiększano wydobycie z już posiadanych złóż.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gaz
Orlen wzmacnia Ukrainę. Dostarczy więcej gazu z USA
Gaz
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Gaz
Gazprom wraca do czasów Breżniewa. Rosja sprzedała tyle gazu, co 55 lat temu
Gaz
Sytuacja jest rozpaczliwa. Gazprom nie może sprzedać potężnej partii gazu
Gaz
Rury Gazpromu nie dla Amerykanów. Niemcy postawią prawny szlaban