„Nord Stream 2 AG wystąpił do Federalnej Agencji ds. Sieci (BNA) o certyfikację jako niezależny operator sieci transportowej. Od 8 września 2021 r Federalna Agencja ds. Sieci ma cztery miesiące na przygotowanie projektu decyzji. Projekt decyzji należy przesłać do Komisji Europejskiej do opiniowania. Zgodnie z przepisami prawa federalna agencja sieciowa powinna uwzględniać w swojej późniejszej decyzji ostatecznej stanowisko Komisji Europejskiej "- wyjaśnił w BNA w oświadczeniu cytowanym przez RIA Nowosti.

Operator Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, wystąpił w czerwcu do Federalnej Agencji Sieciowej o certyfikację jako niezależny operator, pomimo, że Gazprom czyli dostawca surowca, jest jedynym właścicielem spółki zarejestrowanej w Szwajcarii. Unijne prawo zabrania bycia dostawcą i jednocześnie operatorem gazociągu.

Gazociąg Nord Stream 2 biegnie od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec i składa się z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Jego budowę zakończono 10 września.