Gdzie paliwa są najtańsze?

Najtaniej jest w Kazachstanie, a najdrożej w Holandii. Najwięcej paliwa kupi za miesięczne pobory obywatel Luksemburga. Polskie ceny paliw należą do najniższych w Europie. Ale nie ma się co cieszyć.

Publikacja: 07.02.2018 12:55

Gdzie paliwa są najtańsze?

Foto: Bloomberg

Agencja RIA Rating opublikowała ranking 33 krajów Europy według cen paliw za litr (benzyna 95 i olej napędowy w przeliczeniu na ruble) na początek 2018 r. oraz zestawienie pokazujące, ile za średnią pensję miesięczną kupi obywatel danego kraju.

Najtaniej na początku tego roku było w Kazachstanie (31 rubli – 1,84 zł dziś), na kolejnych miejscach znalazła się Białoruś importująca tanie rosyjskie surowce i Rosja. Polska pod względem ceny za litr znalazła się na szóstej pozycji (rok temu była siódma), co oznacza, że tańsze paliwo w Unii miała tylko zajmująca piąte miejsce Bułgaria. Przy czym gorzej nasze stacje wypadły w cenie oleju napędowego – tańszy był nie tylko w Bułgarii, ale też w Luksemburgu, na Litwie i Łotwie.

W ciągu roku najwięcej podrożała benzyna w Kazachstanie (o 20,4 proc.), a także na Ukrainie i w Estonii. W Polsce poszła w górę o 4,6 proc. (8 miejsce). Ceny spadły na stacjach Grecji, Szwecji, Cypru, Finlandii, Węgier i najwięcej – Niemiec (-3,3 proc.).

Olej napędowy najbardziej podrożał w Kazachstanie (26 proc.), na Ukrainie i w Rumunii. W Polsce cena poszła w górę o 4,5 proc. (10 pozycja). Olej potaniał w Bułgarii, Finlandii, Niemczech i najwięcej na Węgrzech (-1,1 proc.)

Najdroższa benzyna była w Holandii – 110 rubli/l (tj. dziś 6,53 zł). Drogo także we Włoszech, Grecji, Portugalii i Danii.

Najbardziej miarodajne co do rzeczywistego kosztu paliw w danych krajach jest zestawienie pokazujące, ile obywatel kupi za średnie pobory. Tutaj na czele najbogatsze kraje Europy: Luksemburg (2701 l), Norwegia (2481 l) i Wielka Brytania (2330 l). W dziesiątce są też Austria, Dania, Szwecja, Holandia, Niemcy, Finlandia i Irlandia.

Polak kupi tylko 657,8 litra, co jest wynikiem gorszym od zadłużonego po uszy Greka (808 l), ubogiego Kazacha, Rosjanina, Słoweńca, Estończyka czy Portugalczyka.

Materiał Partnera
Wyzwania energetyki w dobie transformacji
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Materiał Promocyjny
Powerdot podkręca tempo budowy stacji ładowania dzięki finansowaniu bankowemu na kwotę 165 mln euro
Energianews
Achillesowa pięta systemu dostaw ropy w ogniu. Czy szykuje się kolejny konflikt?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energianews
Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego