PGNiG Upstream Norway, spółka z grupy PGNiG wraz z partnerami złożyła w norweskim Ministerstwie Ropy i Energii wniosek o przyjęcie planów zagospodarowania złóż Aerfugl i Skogul. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2020 r. – Na decyzję norweskich władz musimy poczekać 3-4 miesiące, ale po tym czasie, z chwilą zatwierdzenia wniosku, rozpocznie się realizacja procesu zagospodarowania złóż. Po wyborze podwykonawców i dostawców urządzeń ruszą także same wiercenia – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Dodaje, że spółka z obiema inwestycjami wiąże duże nadzieje. Zwłaszcza zagospodarowanie złoża gazowego Aerfugl oznacza dla niej istotne zwiększenie produkcji. Pozyskane błękitne paliwo chce od 2022 r. przesyłać z Norwegii do Polski planowanym gazociągiem Baltic Pipe.
Aerfugl jest zlokalizowane na Morzu Norweskim w sąsiedztwie złoża Skarv, gdzie PGNiG od 2012 r. wydobywa ropę i gaz. Z kolei Skogul to złoże ropy na Morzu Północnym zlokalizowane w pobliżu złoża Vilje, z którego PGNiG prowadzi wydobycie od 2014 r.
Zasoby do wydobycia ze złoża Aerfugl wynoszą: 31,3 mld m sześc. gazu, 6 mln m sześc. kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (m.in. LPG, nafta, etan). Z kolei zasoby dla złoża Skogul wynoszą: 8,93 mln baryłek ropy i 170 mln m sześc. gazu. PGNiG Upstream Norway posiada w złożu Aerfugl 11,92 proc. udziałów i 35 proc. udziałów w projekcie Skogul. Spółka zakłada, że złoże Aerfugl w szczytowym okresie produkcji pozwoli jej pozyskać około 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Z kolei wydobycie ropy ze złoża Skogul przypadające na PGNiG w szczytowym okresie ma wynieść 1,4 mln baryłek rocznie.
Wiercenie odwiertów eksploatacyjnych i instalację urządzeń wydobywczych na obu złożach zaplanowano na lata 2019-2020. Rozpoczęcie produkcji ma nastąpić w 2020 r. Operatorem na obu złożach jest firma Aker BP. Pozostałymi udziałowcami są: PGNiG Upstream Norway, Statoil i DEA Norge.