Energy Research Capital (ERC) właśnie rusza. Fundusz zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge Alfa, otrzyma też środki od PGE. W sumie ma dysponować budżetem 40 mln zł.
– Aktywnie korzystamy z dźwigni finansowej dostępnej w ramach BRIdge Alfa. Jednym z założeń strategii inwestycyjnej naszego podmiotu było pozyskanie środków na utworzenie zewnętrznych funduszy inwestycyjnych w ramach dostępnych programów Polskiego Funduszu Rozwoju oraz NCBiR. Dziś możemy mówić o dużym sukcesie, uruchamiając pierwszy tego typu fundusz – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.
ERC ma inwestować w startupy i nowatorskie projekty z zakresu energetyki, internetu rzeczy oraz przetwarzania danych i tzw. teleinformatyki. Na celowniku będą m.in. innowacyjne przedsięwzięcia z sektora odnawialnych źródeł energii czy elektromobilności. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, fundusz ma wyszukiwać koncepty znajdujące się w bardzo wczesnej fazie badań i rozwoju (tzw. fundusz typu pre-seed), oceniać ich potencjał, m.in. pod kątem korzyści dla PGE, a następnie komercjalizować.
Jak tłumaczą w PGE, innowacyjność jest jednym z filarów strategii koncernu. Na obszar badań, rozwoju i innowacji do 2020 r. grupa przeznaczy łącznie ok. 400 mln zł, z czego połowa to środki własne. W ramach tej strategii PGE Ventures inwestuje w startupy. W portfelu ma ich już pięć. Z naszych informacji wynika, że do dwóch inwestycji z początku br. (PGE zainwestowało wówczas w Scanway i PiMerge) dołączyły właśnie trzy kolejne. Chodzi o spółki technologiczne Lerta, Altligt i Abyss Glass.
– Kolejne nowe fundusze i startupy w portfelu inwestycyjnym PGE Ventures są dowodem na to, że realizujemy strategię grupy, a rozbudowa portfolio po roku działalności PGE Ventures świadczy o efektywnym osiąganiu celów, jakie postawiliśmy przed spółką – komentuje Henryk Baranowski, prezes PGE.
Startupy, w które zaiwnestował dotąd koncern, działają w szeroko rozumianej branży smart home (oferują rozwiązania dla tzw. inteligentnych domów). Spółka Lerta zajmuje się budową platformy do pomiaru i analizy wytwarzania energii elektrycznej i jej poboru przez gospodarstwa domowe i klientów biznesowych. Na bazie autorskich rozwiązań tworzy modele biznesowe do zastosowania w projektach inteligentnych domów, wirtualnych elektrowni i zarządzania popytem.
Druga z firm – Altlight – zamierza z kolei wprowadzić na rynek produkty smart home, które pozwolą odbiorcom kontrolować rachunki za prąd m.in. poprzez zdalne sterowanie oświetleniem i programowanie scenariuszy zużycia energii.
Nad rozszerzeniem oferty wyrobów smart home będzie mogła pracować również Abyss Glass. To jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich startupów – producent i dystrybutor interaktywnych luster, które są innowacyjnym nośnikiem marketingowo-informacyjnym.
Przedstawiciele startupów, które trafiły pod skrzydła PGE, nie ukrywają, że liczą na zdecydowany rozwój biznesu. – Połączenie naszego produktu z doświadczeniem dużej grupy energetycznej oraz zespołów zarządzających funduszami pozwolą na jeszcze szybszy rozwój spółki, w szczególności na rynkach zagranicznych – przekonuje Borys Tomala, szef spółki Lerta.