Polski gaz niekonkurencyjny w Europie

Bloomberg

Najmniej za gaz płacą Kazachowie, a najwięcej Szwedzi. Polak kupi za miesięczną pensję 4,5 raza mniej gazu niż Kazach i Luksemburczyk, a dwa razy mniej niż Ukrainiec.

Agencja RIA Rating oceniła 42 kraje Europy pod względem ceny gazu płaconej przez ludność w I półroczu. Najmniej (w dolarach za 1000 m3) płacili Kazachowie (54,8 dol.), przed Rosjanami (100,7 dol.) i kupującą gaz najtaniej w Rosji Białorusią – 118,3 dol. Najdrożej jest w Szwecji – 1318,3 dol.

Polak znalazła się na 17 pozycji. Odbiorca indywidualny kupował u nas gaz po 509,5 dol. czyli drożej niż najbogatsi obywatele Wspólnoty – Luksemburczycy (482,7 dol.). Mniej płacili też nasi sąsiedzi – Litwini, także Łotysze, Chorwaci, Węgrzy, Estończycy (378,1 dol.). Czwarta w zestawieniu Ukraina, która całkowicie zrezygnowała z gazu z Gazpromu, miała cenę dwa razy niższą od tej, którą muszą płacić odbiorcy indywidualni w Polsce.

Jeszcze gorzej jest jeżeli porównamy, ile za średnią miesięczną płace może kupić gazu obywatel danego kraju. Tutaj liderem jest Kazachstan (7404 m3) przed Luksemburgiem (7400 m3) i Rosją (6001,8 m3). Polak kupi 1633,5 m3 czyli mniej niż np. Słowak czy utopiony w długach Grek (1893,2 m3) czy obywatele innych kryzysowych gospodarek – Włoch i Hiszpanii. Nawet Szwed kupi sobie więcej swojego drogiego gazu niż Polak – 2388,1 m3.

W ciągu roku gaz najbardziej potaniał w Bośni i Hercegowinie (-34,5 proc.), w Wielkiej Brytanii (-25 proc.) i Bułgarii (-18 proc.). W Polsce było taniej o 11,4 proc.. Surowiec podrożał tam gdzie jest najtańszy – w Kazachstanie (o 11 proc.) Rosji (3,1 proc.), Białorusi i na Ukrainie a także nieznacznie w Holandii i na Węgrzech.

Średnia w Europie cena dla odbiorców indywidualnych wyniosła w I półroczu 578,2 dol. za 1000 m3 i była o 9,2 proc. niższa w ujęciu rocznym. Za pobory Europejczyk średnio mógł kupić 2648,4 m3 gazu miesięcznie.

Mogą Ci się również spodobać

Iran grozi USA blokadą Zatoki Perskiej

Teheran ostrzegł Biały Dom, że zablokuje Zatokę Perską, jeżeli USA wprowadzi zapowiadane sankcje. Tymczasem ...

Notowania PGE spadają ze względu na skalę odpisów aktywów na węglu brunatnym

Kurs PGE spada w środę od początku sesji. Już początek dnia przyniósł stratę o ...

Rośnie wydobycie gazu łupkowego w USA

Produkcja gazu w Stanach Zjednoczonych rośnie od dekady. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się ...

Trump: nie dopuszczę do Nord Stream-2

Jako „nie do przyjęcia”, nazwał Donald Trump, realizację projektu rozbudowy gazociągu północnego. Sam na ...

PO: PiS wprowadził chaos w energetyce

Umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem, a także odsunięcie w czasie wejścia w życie ...

Gazprom straci monopol na Węgrzech

Kolejny kraj zmniejszy zakupy gazu u Rosjan. Tym razem będą to lojalne dotąd wobec ...