Polski gaz niekonkurencyjny w Europie

Bloomberg

Najmniej za gaz płacą Kazachowie, a najwięcej Szwedzi. Polak kupi za miesięczną pensję 4,5 raza mniej gazu niż Kazach i Luksemburczyk, a dwa razy mniej niż Ukrainiec.

Agencja RIA Rating oceniła 42 kraje Europy pod względem ceny gazu płaconej przez ludność w I półroczu. Najmniej (w dolarach za 1000 m3) płacili Kazachowie (54,8 dol.), przed Rosjanami (100,7 dol.) i kupującą gaz najtaniej w Rosji Białorusią – 118,3 dol. Najdrożej jest w Szwecji – 1318,3 dol.

Polak znalazła się na 17 pozycji. Odbiorca indywidualny kupował u nas gaz po 509,5 dol. czyli drożej niż najbogatsi obywatele Wspólnoty – Luksemburczycy (482,7 dol.). Mniej płacili też nasi sąsiedzi – Litwini, także Łotysze, Chorwaci, Węgrzy, Estończycy (378,1 dol.). Czwarta w zestawieniu Ukraina, która całkowicie zrezygnowała z gazu z Gazpromu, miała cenę dwa razy niższą od tej, którą muszą płacić odbiorcy indywidualni w Polsce.

Jeszcze gorzej jest jeżeli porównamy, ile za średnią miesięczną płace może kupić gazu obywatel danego kraju. Tutaj liderem jest Kazachstan (7404 m3) przed Luksemburgiem (7400 m3) i Rosją (6001,8 m3). Polak kupi 1633,5 m3 czyli mniej niż np. Słowak czy utopiony w długach Grek (1893,2 m3) czy obywatele innych kryzysowych gospodarek – Włoch i Hiszpanii. Nawet Szwed kupi sobie więcej swojego drogiego gazu niż Polak – 2388,1 m3.

W ciągu roku gaz najbardziej potaniał w Bośni i Hercegowinie (-34,5 proc.), w Wielkiej Brytanii (-25 proc.) i Bułgarii (-18 proc.). W Polsce było taniej o 11,4 proc.. Surowiec podrożał tam gdzie jest najtańszy – w Kazachstanie (o 11 proc.) Rosji (3,1 proc.), Białorusi i na Ukrainie a także nieznacznie w Holandii i na Węgrzech.

Średnia w Europie cena dla odbiorców indywidualnych wyniosła w I półroczu 578,2 dol. za 1000 m3 i była o 9,2 proc. niższa w ujęciu rocznym. Za pobory Europejczyk średnio mógł kupić 2648,4 m3 gazu miesięcznie.

Mogą Ci się również spodobać

URE: Za prąd zapłacimy podobne rachunki w 2018 r.

Regulator nie spełnił oczekiwań ani sprzedawców energii z dużych grup energetycznych ani dystrybutorów. Pierwsi ...

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg ...

Katar już poza OPEC, będą inni chętni?

Po 58 latach Katar przestał być członkiem kartelu eksporterów ropy. Za emiratem mogą pójść ...

Koniec kontraktów z Gazpromem

Polska nie będzie już podpisywać kontraktów długoterminowych na dostawy gazu z Rosji. Kontrakt z ...

Tauron może iść do aukcji po wsparcie dla biomasy i wody

Wśród dużych grup nie widać dużego zainteresowania aukcjami dla odnawialnych źródeł energii, które regulator ...