Ameryka zamyka reaktory jądrowe

AFP

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 r. zostanie zamkniętych kolejne osiem. Koszty są tu bardzo wysokie.

Dane o zmianach zachodzących w amerykańskiej energetyce atomowej opublikowała rządowa Administracja Informacji Energetycznej. USA są światowym liderem w produkcji prądu i ciepła z atomu. W 2016 r. jedna trzecia popytu na energię w Stanach, zaspokajały elektrownie jądrowe. W drugiej pod tym względem Francji było to 15,4 proc., w Chinach 8,1 proc. a w Rosji 7,5 proc. (dane BP).

Trwający obecnie proces zamykania najstarszych reaktorów w elektrowniach jądrowych USA obejmuje utylizację odpadów jądrowych oraz odkażanie sprzętu i urządzeń w celu zmniejszenia pozostałości radioaktywności. A to, jak podkreślają znawcy branży czyni zamykanie elektrowni atomowych znacznie droższym i bardziej czasochłonnym niż likwidacja elektrowni tradycyjnych.

Dla przykładu największy z dotąd likwidowanych siłowni – Haddam Neck w stanie Connecticut – miał 619 MW mocy. Proces jego zamykania rozpoczął się w 1997 i został zakończony w 2007 r. Całość kosztowała 893 mln dol..

W wypadku reaktora o mocy 556 MW w Kewaunee Nuclear Power Plant w stanie Wisconsin, został od wyłączony w 2013 r. Operator elektrowni – firma Dominion Power, wyłoży blisko 1 mld dol. na „sprzątanie” po zamkniętym bloku. Zakończy się ono w 2073.

Zamykanie reaktorów w USA to pochodna rewolucji łupkowej. Tani gaz spowodował przechodzenie tradycyjnej energetyki na jego wykorzystanie. Drogi prąd z atomu znajduje coraz mniej chętnych. W 2013 r ruszyła jedyna rozbudowa elektrowni atomowej w Georgii. Dwa nowe reaktory będą kosztować 14 mld dol., z czego 8 mld dol. pochodzi z budżetu federalnego. Inwestora starał się o pozwolenia na rozbudowę przez 7 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Eurodeputowani zaniepokojeni Nord Stream 2

Parlamentarzyści naciskają na Komisję Europejską w sprawie planowanego projektu. Chcą oceny zgodności inwestycji z ...

Nowe źródła ciepła i energii

Polska energetyka się zmienia, coraz częściej producenci energii wykorzystują w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach ...

MSP analizuje połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG

MSP rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – poinformował ...

Zmiany na rynku gazu

Kwestie związane z bezpieczeństwem gazowym Polski i Europy będą jednym z ważnych tematów tegorocznej ...

New technologies for the environment

Last year, KGHM spent almost PLN 369 million on pro-environmental investments. By 2023, KGHM ...

Złe prognozy kosztują drogo

Na nieudanych i nietrafionych projektach Gazprom stracił tyle, ile wart jest na rynku jego ...