Ameryka zamyka reaktory jądrowe

AFP

W ciągu ostatnich czterech lat w USA przestały pracować cztery reaktory jądrowe. Do 2025 r. zostanie zamkniętych kolejne osiem. Koszty są tu bardzo wysokie.

Dane o zmianach zachodzących w amerykańskiej energetyce atomowej opublikowała rządowa Administracja Informacji Energetycznej. USA są światowym liderem w produkcji prądu i ciepła z atomu. W 2016 r. jedna trzecia popytu na energię w Stanach, zaspokajały elektrownie jądrowe. W drugiej pod tym względem Francji było to 15,4 proc., w Chinach 8,1 proc. a w Rosji 7,5 proc. (dane BP).

Trwający obecnie proces zamykania najstarszych reaktorów w elektrowniach jądrowych USA obejmuje utylizację odpadów jądrowych oraz odkażanie sprzętu i urządzeń w celu zmniejszenia pozostałości radioaktywności. A to, jak podkreślają znawcy branży czyni zamykanie elektrowni atomowych znacznie droższym i bardziej czasochłonnym niż likwidacja elektrowni tradycyjnych.

Dla przykładu największy z dotąd likwidowanych siłowni – Haddam Neck w stanie Connecticut – miał 619 MW mocy. Proces jego zamykania rozpoczął się w 1997 i został zakończony w 2007 r. Całość kosztowała 893 mln dol..

W wypadku reaktora o mocy 556 MW w Kewaunee Nuclear Power Plant w stanie Wisconsin, został od wyłączony w 2013 r. Operator elektrowni – firma Dominion Power, wyłoży blisko 1 mld dol. na „sprzątanie” po zamkniętym bloku. Zakończy się ono w 2073.

Zamykanie reaktorów w USA to pochodna rewolucji łupkowej. Tani gaz spowodował przechodzenie tradycyjnej energetyki na jego wykorzystanie. Drogi prąd z atomu znajduje coraz mniej chętnych. W 2013 r ruszyła jedyna rozbudowa elektrowni atomowej w Georgii. Dwa nowe reaktory będą kosztować 14 mld dol., z czego 8 mld dol. pochodzi z budżetu federalnego. Inwestora starał się o pozwolenia na rozbudowę przez 7 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza partia Jamal LNG trafi do USA

Rosyjski gaz skroplony z nowych zakładów na półwyspie jamalskim płynie do Stanów Zjednoczonych. Francuski ...

Amerykanie wyrzucają kupców ropy z Iranu

Z powodu amerykańskich sankcji 23 kraje zrezygnowały z zakupów irańskiej ropy. Teheran stracił na ...

List intencyjny ws. wodnego transportu węgla dla PGE

List intencyjny ws. zapewnienia wodnego transportu węgla dla należącej do PGE, rozbudowywanej Elektrowni Opole, ...

Rosneft kontra wolność prasy

Paliwowy gigant domagał się od gazety RBK 3 mld rubli (207 mln zł) za ...

Nowy członek rady nadzorczej PGE

Minister Skarbu Państwa powołał do rady nadzorczej PGE Marka Pastuszkę – poinformowała spółka. „W ...

Kolejne spalarnie śmieci oddawane do użytku

Do końca przyszłego roku w naszym kraju będzie działać sześć zakładów termicznego unieszkodliwiania odpadów. ...