Rosja rządzi na rynku ropy

Bloomberg

Rosjanie wyprzedzili Arabię Saudyjską w wydobyciu ropy. We wrześniu pompowali średnio 10,249 milionów baryłek na dobę.

Takie dane podała JODI (Wspólna Inicjatywa Naftowej Statystyki). Arabia Saudyjska wydobyła we wrześniu 9,973 mln baryłek/doba (bd), pomimo że Rosjanie zmniejszyli wydobycie o 1,2 proc. w ujęciu miesięcznym, a Arabowie przeciwnie – zwiększyli o 0,2 proc.

Eksport arabski wyniósł 6,549 mln bd był więc niższy o 2,4 proc. w porównaniu z sierpniem. Danych rosyjskiego eksportu, JODI nie podaje; w sierpniu Rosjanie sprzedali za granicę 5,102 mln bd, a w lipcu 5,125 mln bd., więc tutaj znaczenie ustępują Arabii Saudyjskiej. Arabskie rafinerie zwiększyły do tego produkcję o 7,1 proc. do 2,8 mld bd; natomiast rosyjskie zmniejszyły – o 4,7 proc. do 5,566 mln bd.

Drugi producent ropy w kartelu eksporterów OPEC – Irak zmniejszył wydobycie we wrześniu o 0,5 proc. do 4,36 mln bd a eksport irackiej ropy wzrósł o 1,7 proc. do 3,854 mln bd.

Trzeci eksporter – Nigeria sprzedał za granicę o 10,3 proc. ropy więcej niż w sierpniu – 2,109 mln bd. pomimo, że wydobycie spadło do 1,931 mln bd. Lagos ma jednak zgromadzone duże zapasy surowca, którymi uzupełnia zmniejszone wydobycie.

Mogą Ci się również spodobać

PGE: strata i zmiana dywidendy

Największy wytwórca energii w kraju, opierający swoją produkcję głównie na węglu, zamierza zrobić gigantyczny ...

PGNiG będzie kupowało gaz w USA

Koncern zawarł z dwoma firmami wstępne porozumienia na dostawy skroplonego surowca z terminali mających ...

Banki dały kredyty, Gazprom korzystny kontrakt

Umowy kredytowe na 92 mln euro, czyli ponad 80 proc. kosztów budowy nowego gazociągu ...

Najwięksi odbiorcy prądu liczą na dopłaty

Branże energochłonne chcą rekompensat chroniących przed utratą konkurencyjności. Główny pomysł to uszczuplenie wpływów do ...

PGE zrezygnuje z rozwoju niektórych wiatraków na lądzie

PGE będzie realizować część projektów wiatrowych na lądzie, ale z częścią poczeka na bardziej ...

W Serinus Energy spada wydobycie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: USA wspierają Polskę Departament Stanu USA ostrzegł ...