Rekordowe wydobycie ropy i gazu z amerykańskich łupków

Bloomberg

Wzrost dostaw ropy naftowej i gazu z amerykańskich złóż łupkowych będzie w najbliższych latach większy od wcześniejszych rekordów w tej branży – przewiduje Międzynarodowa Agencji Energetyczna (IEA).

Do 2025 r. wzrost wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych dorówna poziomowi osiągniętemu przez Arabię Saudyjską u szczytu rozwoju jej przemysłu naftowego w latach 1966 – 81. Wydobycie gazu ziemnego będzie zaś większe niż w byłym Związku Radzieckim – prognozuje agencja w dorocznym raporcie World Energy Outlook. W wyniku tak szybkiego rozwoju Stany Zjednoczone, obecnie wciąż jeden z największych importerów ropy naftowej, staną się eksporterem netto paliw kopalnych.

IEA przewiduje, że wydobycie ropy z łupków wzrośnie do 2025 r. o 34 proc. do 9 mln baryłek dziennie. Zasoby technicznie dostępnych złóż łupkowych mają w tym okresie wzrosnąć o 30 proc. do 105 mld baryłek. W wyniku tak dużego spodziewanego wzrostu podaży IEA obniżyła prognozowane ceny ropy w 2015 r. do 83 USD za baryłkę ze 101 USD wcześniej przewidywanych, a dla 2040 r. do 111 USD ze 125 USD.

Mogą Ci się również spodobać

LNG z USA korzystnie wpłynie na cenę surowca

Dla Polski ewentualny kontrakt z Amerykanami nie tyko pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw skroplonego gazu, ...

Folwark zwany Gazprom

Największy bank Rosji przygotował raport miażdżąco krytyczny dla zagranicznych inwestycji Gazpromu. Koncern stał się prywatnym ...

Trump wypowiada porozumienie paryskie

USA rozpoczynają procedurę wychodzenia z porozumienia paryskiego – poinformował Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Procedura ...

PKN Orlen pogłębia korektę

Akcje paliwowej spółki tanieją dziś o 3,6 proc. do 66,56 zł. Kurs wybił się ...

PGE poniżej oczekiwań

Szacunkowe wyniki energetycznej grupy za I kwartał są słabsze od oczekiwań analityków. Kurs akcji ...

Ulubiony prezes prezesa już rok za sterem Orlenu

W tym roku Daniel Obajtek chce sfinalizować fuzję z Lotosem i realizować największy w ...