Zawistowski p.o. prezesa TGE, Ostrowski wiceprezesem

Bloomberg

Potwierdziły się nasze informacje z ubiegłego tygodnia. Zarząd Towarowej Giełdy Energii należącej do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wzmocni się o Piotra Zawistowskiego.

Decyzją rady nadzorczej na stanowisko wiceprezesa powołano też Marka Moroza. Obejmie on jednak tę funkcję dopiero wtedy, gdy zgodzi się na to Komisja Nadzoru Finansowego.

Zawistowski – pełniący wcześniej funkcję członka rady nadzorczej TGE, został oddelegowany do czasowego wykonywania obowiązków prezesa Towarowej Giełdy – nie dłużej niż na trzy miesiące. 

Zajmujący do tej pory fotel prezesa spółki Paweł Ostrowski zostaje w zarządzie, ale jako wiceprezes.

Obecnie zarząd TGE liczy trzech członków. Oprócz Zawistowskiego i Ostrowskiego w jego składzie znajduje się też Marek Wodnicki, delegowany we wrześniu z rady nadzorczej do czasowego pełnienia obowiązków wiceprezesa.

Zawistowski doskonale zna rynek i branżę energetyczną. Jest z nią związany od 2000 r. Przed wejściem do rady nadzorczej TGE (od grudnia 2015 r. do marca 2017 r.) jako wiceprezes ds. klienta i handlu Tauronu odpowiadał m.in. za rozwój oferty grupy w obszarze energii i gazu. Był też prezesem Towarzystwa Obrotu Energią oraz członkiem rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zrzeszającej największe spółki sektora.

Jego najbliższym zadaniem mogą być rozmowy z uczestnikami rynku m.in.spółkami handlującymi prądem i gazem, które liczą na uatrakcyjnienie oferty TGE. Celem miałoby być pobudzenie spadających w ostatnich miesiącach obrotów metodami innymi niż administracyjne.

TGE musi też sprostać konkurencji, jaka może się pojawić na rynku spot energii ze względy na możliwość wejścia dwóch zagranicznych giełd: niemieckiej i skandynawskiej.

Marek Moroz jest menedżerem z ponad 25-letnim doświadczeniem w bankowości inwestycyjnej, zarządzaniu i finansach. Zajmował się też opracowywaniem i wdrażaniem projektów rozwojowych, a także restrukturyzacją operacyjną. Pracował dla międzynarodowych banków inwestycyjnych i i komercyjnych (m.in. SG Warburg, Rabobank, HSBC, Citi-Handlowy), a także dla polskich grup paliwowo-energetycznych jak Energa czy PKN Orlen. W tej ostatniej uczestniczył w procesie kupna Możejek.

Paweł Ostrowski posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w pracy na rynku kapitałowym. Pracował m.in. dla PKO BPi, Societe Generale, Deutsche Bank, BNP Paribas. Specjalizuje się w sprzedaży produktów skarbowych oraz instrumentów zabezpieczających ryzyka towarowe oraz ryzyka stopy procentowej. Uczestniczył w projektach związanych z wdrażaniem pakietu MiFID, a także fuzją z bankiem Nordea. Prezesem TGE był od końca listopada 2016 r. Od 27 października br. jest jej wiceprezesem.

Mogą Ci się również spodobać

Irańska ropa groźna dla Rosji

Co najmniej 153 mln dolarów wyniosą starty Rosji po pełnym powrocie Iranu na rynek ...

Energią zajmie się minister klimatu

Kierownictwo nad działem energii ma objąć minister klimatu – wynika z projektów rozporządzeń, które ...

Serinus Energy ma kolejny problem

Strajk okupacyjny na obszarze koncesji Chouech Es Saida w Tunezji doprowadził do wstrzymania produkcji ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...

Greenpeace przeciw Nord Stream 2

Niepokój organizacji budzi planowana budowa gazociągu przez teren rosyjskiego rezerwatu Kurgalsky. Greenpeace domaga się ...

Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne na 2019 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę przesyłową i taryfy dystrybucyjne dla pięciu największych dystrybutorów ...