Zawistowski p.o. prezesa TGE, Ostrowski wiceprezesem

Bloomberg

Potwierdziły się nasze informacje z ubiegłego tygodnia. Zarząd Towarowej Giełdy Energii należącej do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wzmocni się o Piotra Zawistowskiego.

Decyzją rady nadzorczej na stanowisko wiceprezesa powołano też Marka Moroza. Obejmie on jednak tę funkcję dopiero wtedy, gdy zgodzi się na to Komisja Nadzoru Finansowego.

Zawistowski – pełniący wcześniej funkcję członka rady nadzorczej TGE, został oddelegowany do czasowego wykonywania obowiązków prezesa Towarowej Giełdy – nie dłużej niż na trzy miesiące. 

Zajmujący do tej pory fotel prezesa spółki Paweł Ostrowski zostaje w zarządzie, ale jako wiceprezes.

Obecnie zarząd TGE liczy trzech członków. Oprócz Zawistowskiego i Ostrowskiego w jego składzie znajduje się też Marek Wodnicki, delegowany we wrześniu z rady nadzorczej do czasowego pełnienia obowiązków wiceprezesa.

Zawistowski doskonale zna rynek i branżę energetyczną. Jest z nią związany od 2000 r. Przed wejściem do rady nadzorczej TGE (od grudnia 2015 r. do marca 2017 r.) jako wiceprezes ds. klienta i handlu Tauronu odpowiadał m.in. za rozwój oferty grupy w obszarze energii i gazu. Był też prezesem Towarzystwa Obrotu Energią oraz członkiem rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zrzeszającej największe spółki sektora.

Jego najbliższym zadaniem mogą być rozmowy z uczestnikami rynku m.in.spółkami handlującymi prądem i gazem, które liczą na uatrakcyjnienie oferty TGE. Celem miałoby być pobudzenie spadających w ostatnich miesiącach obrotów metodami innymi niż administracyjne.

TGE musi też sprostać konkurencji, jaka może się pojawić na rynku spot energii ze względy na możliwość wejścia dwóch zagranicznych giełd: niemieckiej i skandynawskiej.

Marek Moroz jest menedżerem z ponad 25-letnim doświadczeniem w bankowości inwestycyjnej, zarządzaniu i finansach. Zajmował się też opracowywaniem i wdrażaniem projektów rozwojowych, a także restrukturyzacją operacyjną. Pracował dla międzynarodowych banków inwestycyjnych i i komercyjnych (m.in. SG Warburg, Rabobank, HSBC, Citi-Handlowy), a także dla polskich grup paliwowo-energetycznych jak Energa czy PKN Orlen. W tej ostatniej uczestniczył w procesie kupna Możejek.

Paweł Ostrowski posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w pracy na rynku kapitałowym. Pracował m.in. dla PKO BPi, Societe Generale, Deutsche Bank, BNP Paribas. Specjalizuje się w sprzedaży produktów skarbowych oraz instrumentów zabezpieczających ryzyka towarowe oraz ryzyka stopy procentowej. Uczestniczył w projektach związanych z wdrażaniem pakietu MiFID, a także fuzją z bankiem Nordea. Prezesem TGE był od końca listopada 2016 r. Od 27 października br. jest jej wiceprezesem.

Mogą Ci się również spodobać

Będzie nowy lider rynku ropy

Rozpędzająca się produkcja ropy ze złóż łupkowych w USA wyprowadzi w tym roku Amerykę ...

Kopalnia węgla brunatnego Turów będzie dalej działać

Minister Klimatu przedłużył Polskiej Grupie Energetycznej koncesję na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów. ...

Wielu chętnych na unijny węglowy fundusz

Dziesięć polskich regionów najmocniej związanych z węglem może dostać dodatkowe fundusze na transformację w ...

Rafinerie drenują kieszenie kierowców

Produkcja paliw daje coraz większe zyski, przy okazji zyskuje fiskus. Mniej na taniejącej ropie ...

Większe magazyny PERN

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Serinus Energy ma opóźnienia w wydobyciu gazu ...

Życie to sztuka wyboru

Świat staje przed potężnym wyzwaniem powstrzymania negatywnych skutków dla środowiska, jakie niesie ze sobą ...