Panele słoneczne zaleją arabską pustynię

Flickr

Największa na świecie elektrownia słoneczna powstanie w Arabii Saudyjskiej. Będzie kosztować 200 miliardów dolarów. Inwestycję wesprze japoński bank.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman podpisał w Nowym Jorku z japońskim SoftBank Group Corp. memorandum o realizacji w królestwie projektu energetyki słonecznej o wartości 200 mld dol., podała agencja Bloomberg. Chodzi o budowę największej na świecie elektrowni zasilanej słońcem.

– To ogromny krok w historii ludzkości. Jest śmiały i ryzykowny, ale mamy nadzieję, że go zrealizujemy – podkreślił książę.

Jak wyjaśnił Masaioszi Son, założyciel SoftBank, projekt na zmniejszyć zależność Arabii Saudyjskiej od ropy. Realizacja stworzy 100 tys. nowych miejsc pracy i zmniejszy wydatki na produkcję prądu o 40 mld dol. Do 2030 r. łączna moc zainstalowanych na pustyni paneli słonecznych sięgnie 200 GW.

SoftBank zainwestuje w Arabii Saudyjskiej m.in. ok. 25 mld dol. w ciągu 2-3 lat. Z tego 10 mld trafi do Saudi Electricity Co., odpowiedzialnej za budowę elektrowni słonecznej, a 15 mld dol. na realizację projektu budowy miasta przyszłości – Noem nad brzegiem Morza Czerwonego.

To także projekt następcy tronu. Miasto ma być całkowicie ekologiczne, czerpać energię z wybudowanej elektrowni słonecznej. Ma mieć 25 tys. km kw. powierzchni i kosztować ok. 0,5 bln dol.

Mogą Ci się również spodobać

Polskie samorządy stawiają na smart city

Bycie smart musi być bezpośrednio skorelowane ze strategią miast i ich długookresową wizją – ...

Budowa gazociągu Nord Stream 2 coraz mniej pewna

Rosjanie i ich zachodnioeuropejscy partnerzy mogą mieć poważny problem z inwestycją. Nieoczekiwanie prawną barierę ...

Energa chce mechanizmu wsparcia dla Ostrołęki

Spółka poinformowała, że poszukiwanie inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwa od ...

Obama chroni Arktykę przed Trumpem

Ustępujący prezydent zablokował na pięć lat prace wydobywcze w amerykańskiej Arktyce. Trump chce zwiększenia ...

Lotos planuje postój remontowy

Przerwa w pracy gdańskiej rafinerii potrwa półtora miesiąca. W tym czasie mają zostać wyremontowane ...