Spada kurs akcji Serinusa

Bloomberg

Pożar, jaki wybuch w Rumunii podczas prac przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji budzi niepokój giełdowych inwestorów.

W poniedziałek rano kurs akcji Serinus Energy spadał nawet o 4,6 proc., czyli do 1,03 zł. Powodem wyprzedaży walorów były informacje o pożarze, jaki wybuch na jednym z odwiertów spółki w Rumunii.

Serinus Energy podał, że w trakcie rutynowych działań przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji, nastąpiło niespodziewane uwolnienie gazu, co następnie wywołało zapłon. W rezultacie musiano ewakuować pracowników i zabezpieczyć pobliski teren. Firma zapewnia, że nikt z jej personelu i wykonawców zewnętrznych nie odniósł obrażeń.

– Nadzorca odwiertu spółki i wykonawca prac wiertniczych działają teraz na rzecz przywrócenia kontroli nad odwiertem – napisano w komunikacie giełdowym. Dodano, że regionalny oddział straży pożarnej z pobliskiego miasta Satu Mare natychmiast zareagował i jest na terenie odwiertu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Są tam też przedstawiciele miasta Moftinu, regionu Satu Mare oraz Krajowej Agencji Zasobów Naturalnych. Na razie przyczyny wypadku nie są znane. Serinus Energy będzie dążył do bezpiecznego i szybkiego odzyskania kontroli nad odwiertem.

Dla giełdowej spółki inwestycje w rumuńskie złoża gazu są jest najważniejszym przedsięwzięciem rozwojowym. W pierwotnych planach zakładano, że infrastruktura wydobywcza będzie gotowa do pracy w I kwartale przyszłego roku. Po jej uruchomieniu realizowana produkcja miała mieć znaczący wpływ na stabilność finansową firmy i jej dalszy wzrost. Dziś nie wiadomo, czy wybuch pożaru realizację tego celu odsunie w czasie.

Mogą Ci się również spodobać

Egipski gaz zmieni świat

Odkrycie gigantycznego złoża gazu u wybrzeży Egiptu zmieni układ sił na gazowym rynku. Koncern ...

Novatek rządzi w polskim autogazie

Polski rynek LPG jest zdominowany przez import z Rosji. Największym jednostkowym dostawcą jest Novatek ...

USA – dzieli i rządzi w ropie i gazie

W minionym roku Amerykanie utrzymali pozycję lidera w produkcji ropy i produktów naftowych oraz ...

Iran idzie jak burza

Eksport ropy z Iranu w styczniu i lutym zwiększy się na ponad 20 procent. ...

Powstanie pierwszy w Polsce odwiert geotermalny do produkcji prądu

Pierwszy w Polsce odwiert geotermalny na głębokość 5 tys. metrów, z którego ciepło ma ...

Pożegnanie znanych marek

Statoil zniknie z szyldów polskich stacji paliw. Podobny los może czekać obiekty sieci Łukoil. ...