Spada kurs akcji Serinusa

Bloomberg

Pożar, jaki wybuch w Rumunii podczas prac przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji budzi niepokój giełdowych inwestorów.

W poniedziałek rano kurs akcji Serinus Energy spadał nawet o 4,6 proc., czyli do 1,03 zł. Powodem wyprzedaży walorów były informacje o pożarze, jaki wybuch na jednym z odwiertów spółki w Rumunii.

Serinus Energy podał, że w trakcie rutynowych działań przygotowujących odwiert Moftinu 1001 do dalszej produkcji, nastąpiło niespodziewane uwolnienie gazu, co następnie wywołało zapłon. W rezultacie musiano ewakuować pracowników i zabezpieczyć pobliski teren. Firma zapewnia, że nikt z jej personelu i wykonawców zewnętrznych nie odniósł obrażeń.

– Nadzorca odwiertu spółki i wykonawca prac wiertniczych działają teraz na rzecz przywrócenia kontroli nad odwiertem – napisano w komunikacie giełdowym. Dodano, że regionalny oddział straży pożarnej z pobliskiego miasta Satu Mare natychmiast zareagował i jest na terenie odwiertu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Są tam też przedstawiciele miasta Moftinu, regionu Satu Mare oraz Krajowej Agencji Zasobów Naturalnych. Na razie przyczyny wypadku nie są znane. Serinus Energy będzie dążył do bezpiecznego i szybkiego odzyskania kontroli nad odwiertem.

Dla giełdowej spółki inwestycje w rumuńskie złoża gazu są jest najważniejszym przedsięwzięciem rozwojowym. W pierwotnych planach zakładano, że infrastruktura wydobywcza będzie gotowa do pracy w I kwartale przyszłego roku. Po jej uruchomieniu realizowana produkcja miała mieć znaczący wpływ na stabilność finansową firmy i jej dalszy wzrost. Dziś nie wiadomo, czy wybuch pożaru realizację tego celu odsunie w czasie.

Mogą Ci się również spodobać

Miliardowe przeszacowania w Orlenie

Z powodu wyjątkowo niskich cen ropy naftowej i produktów powstałych z jej przerobu koncern ...

Chińskie łupki z pomocą USA

Chińska branża wydobycia ropy i gazu nie poradzi sobie bez technologii z USA i ...

Łotwa pozbawia Gazprom monopolu

Krajowy operator gazowy na Łotwie został podzielony zgodnie z unijnym prawem energetycznym. Gazprom straci ...

PKN Orlen rozmawia o brudnej ropie

Płocki koncern zapewnia, że prowadzi twarde negocjacje w Rosjanami w sprawie dalszych dostaw surowca ...

Na GPW debiutują eksperci od oszczędzania energii

Trudno o lepsze czasy dla specjalistów od efektywności energetycznej. Chociaż rząd zdecydował o zamrożeniu ...

Małe wiatraki nad przepaścią. Powód? Wyższy podatek

W lutym przedstawiciele resortów finansów, energii oraz infrastruktury mają się spotkać z właścicielami wiatraków. ...