Według Kommiersantu, Władimir Putin oświadczył, że strona polska znów domaga się od Niemiec zmiany przebiegu trasy gazociągu Nord Stream na odcinku przecinającym dwa tory wodne biegnące w pobliżu Świnoujścia. Jeden z nich to polski tor wodny o głębokości 13,5 metra. Jego przecięcie przez gazociąg ma w przyszłości uniemożliwić pogłębienie szlaku do 15 metrów, czyli tak aby mogły nim płynąc większe statki, niż dotychczas. Zdaniem Putina Polacy nagle oznajmili, że gazociąg powinien przechodzić na znacznie większej głębokości, niż zakładano.

Putin do budowy Nord Streamu podchodzi bardzo osobiście. [b]Kommiersantowi wyznał, że ten projekt jest jego marzeniem[/b] i nie sądzi, aby cokolwiek powstrzymało realizację inwestycji.

Matthias Warnig, dyrektor zarządzający spółki Nord Stream ocenia, że pozew Polski przeciwko Niemcom skierowany do Komisji Europejskiej nie ma żadnych szans powodzenia, ponieważ polski tor wodny przebiega przez niemieckie wody terytorialne. Tymczasem strona niemiecka już dawno zajęła w tej sprawie stanowisko, które zezwala na budowę Nord Streamu w obecnym kształcie.

[b]Nord Stream, to gazociąg którym na dnie Bałtyku ma płynąć błękitne paliwo z Rosji do Niemiec.[/b] Jego długość wyniesie 1220 kilometrów. Rocznie ma transportować 27,5 mld metrów sześciennych gazu. Rurociąg będzie przebiegał przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Pierwsza jego nitka ma być gotowa już w maju 2011 r., a druga w 2012 r. Koszt realizacji morskiej części projektu szacowany jest na 8,8 mld euro (34,7 mld zł według obecnego kursu NBP). Udziałowcami Nord Streamu są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie firmy E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (mają po 15,5 proc.) oraz holenderskie Gasunie i francuski GdF (dysponują pakietami po 9 proc.).

[b]:: Czytaj też: [link=http://www.rp.pl/artykul/532645,538743-RWE-zainwestuje-30-mld-koron-w-Czechach.html]Niemiecki koncern RWE zainwestuje 30 mld koron w Czechach[/link][/b]