Bloomberg New Energy Finance podliczył inwestycje w energetykę odnawialną na świecie od 2004 r. To wtedy agencja zaczęła zbierać dane o nowej branży. W 2004 r. Niemcy wprowadziły system dotowanych taryf dla zielonej energii. Od tego czasu ich rozwiązanie zostało skopiowane w wielu krajach.

Agencja ocenia, że poziom tryliona dolarów inwestycji w odnawiane źródła został przekroczony w ostatnich dwóch tygodniach listopada. W tym czasie rozpoczęto m.in. w Meksyku inwestycję w farmę wiatrowa La Ventosa o mocy 396 MW, China Huadian Corporation sfinansowała projekt farmy wiatrowej 48 MW w prowincji Fujian, w Brazylii Rhodia Energy ruszyła z projektem elektrowni na biomasę o mocy 77 MW.

- Przekroczenie tryliona dolarów inwestycji to kamień milowy. Widać, że świat czeka teraz na porozumienie w Durbanie, by odsunąć ten "ogromny bak" od paliw kopalnianych – stwierdził Michael Liebreich, szef Bloomberg New Energy Finance.

Agencja przypomina, że w 2004 r. baryłka ropy kosztowała 20-30 dol., a teraz - ponad 100 dol. Od 2004 r. roczny poziom inwestycji w odnawialne źródła energii wzrósł pięciokrotnie z 52 mld dol. do 243 mld dol. w ubiegłym roku.