Gunvor zarejestrowany na Cyprze, a działający w Szwajcarii i Singapurze, kupił rafinerię Petroplus w Antwerpii, podał "Forbes". Strony sfinalizują transakcję w ciągu dwóch miesięcy. Kwoty zakupu nie ujawniono.

Współwłaścicielem Gunvor jest rosyjski miliarder z fińskim paszportem, Gennadij Timczenko (5,5 mld majątku; także współwłaściciel gazowego koncernu Novatek).

Petroplus - największy niezależny przetwórca ropy w Europie - w końcu styczniu rozpoczął procedurę upadłościową. Wcześniej menedżerowie próbowali ratować firmę, ale nie udało im się znaleźć banku, który by udzielił kredytu. Długi Petroplus to ok. 1,75 mld dol. Przez ostatnie trzy lata firma miała straty. Oprócz rafinerii w Belgii, Petroplus ma zakłady w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Wcześniej rosyjskie media pisały, że największy koncern naftowy Rosji - państwowy Rosneft, który swoją ropę eksportuje właśnie przez Gunvor - interesował się niemiecką rafinerią Petroplus. Zakład w Ingolstadt ma moc  ok. 5 mln ton rocznie i wart jest ok. 1 mld dol. Jednak do transakcji nie doszło.