- Zamierzamy uczestniczyć w budowie i eksploatacji nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii - zapowiedział w Londynie Aleksiej Kalinin szef Rusatom Overseas - zagranicznej spółki koncernu Rosatom.

Jak pisze "The Daily Thelegraph", najpierw Rosjanie chcieli kupić udziały w budującej się siłowni Horizon na wyspie w hrabstwie Glostershire. Zrezygnowali z tego na rzecz wejścia do projektu francuskiego EDF, budowy siłowni w Hinkley Point (hrabstwo Somerset). Francuzi rozmajawiają teraz z Chińczykami o wspólnej budowie siłowni, której koszt sięga 14 mld dol. Ale to Rosatom ma podpisane porozumienie z francuskim dostawcą reaktorów - Arevą, którego urządzenia zostaną w nowej elektrowni zastosowane.

Rosatom na też w strategii budowę w Wielkiej Brytanii własnej elektrowni. Na przeszkodzie stoją tutaj lokalne procedury, których pokonanie może zając rosyjskiemu inwestorowi nawet 5 lat.

Kalinin nie ukrywa, że wszystkie strategie Rosatomu są teraz podporządkowane zasadzie "globalizacji biznesu". Portfel zamówień koncernu opiewa na ponad 50 mld dol. Są w nim siłownie w Wietnamie, na Białorusi, w Chinach, Indiach i Bangladeszu.