Tegoroczne obniżki notowań na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie odbywa się handel hurtowy, sięgają już kilkunastu procent. Dostępne kontrakty na 2013 rok przewidują ceny ok. 178 złotych za megawatogodzinę, co oznacza spadek o ponad 15 proc. w stosunku do pierwszej połowy tego roku.
15 procent niższe są ceny energii w kontraktach na 2013 r. w porównaniu z I połową tego roku
Chociaż wielu z największych odbiorców energii, np. huty czy kopalnie, nie może czekać do końca roku i kontrakty na energię na przyszły rok zawarło wcześniej, wiele dużych firm musi jeszcze dokupić nawet jedną czwartą prądu, który zużyje w 2013 r. Spadek cen na rynku będzie dla nich mocną kartą przetargową w negocjacjach z dostawcami.
– Niższe ceny energii są wypadkową spadku cen węgla i uprawnień do emisji CO2. Na to wszystko nakłada się kryzys, więc elektrownie po prostu nie mogą dłużej bronić obecnych stawek – wyjaśnia Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.
W przypadku najbardziej energochłonnych odbiorców wydatki na zakup energii pochłaniają nawet ponad 25 proc. kosztów całej działalności. Zatem wynegocjowanie zniżki na prąd, np. o 10 proc., może przesądzić o tym, czy dany rok firma zamknie z zyskiem czy stratą.