Tańszy prąd dla firm

Po raz pierwszy od wielu lat spadają w Polsce ceny energii. W przyszłym roku ma być jeszcze taniej

Publikacja: 27.11.2012 02:06

Tańszy prąd dla firm

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Tegoroczne obniżki notowań na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie odbywa się handel hurtowy, sięgają już kilkunastu procent. Dostępne kontrakty na 2013 rok przewidują ceny ok. 178 złotych za megawatogodzinę, co oznacza spadek o ponad 15 proc. w stosunku do pierwszej połowy tego roku.

15 procent niższe są ceny energii w kontraktach na 2013 r. w porównaniu z I połową tego roku

Chociaż wielu z największych odbiorców energii, np. huty czy kopalnie, nie może czekać do końca roku i kontrakty na energię na przyszły rok zawarło wcześniej, wiele dużych firm musi jeszcze dokupić nawet jedną czwartą prądu, który zużyje w 2013 r. Spadek cen na rynku będzie dla nich mocną kartą przetargową w negocjacjach z dostawcami.

– Niższe ceny energii są wypadkową spadku cen węgla i uprawnień do emisji CO2. Na to wszystko nakłada się kryzys, więc elektrownie po prostu nie mogą dłużej bronić obecnych stawek – wyjaśnia Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

W przypadku najbardziej energochłonnych odbiorców wydatki na zakup energii pochłaniają nawet ponad 25 proc. kosztów całej działalności. Zatem wynegocjowanie zniżki na prąd, np. o 10 proc., może przesądzić o tym, czy dany rok firma zamknie z zyskiem czy stratą.

Obniżki cen prądu pomogłyby również poprawić konkurencyjność polskich firm w trudnych dla europejskiej gospodarki czasach. Tym bardziej że na tle Europy Zachodniej polski biznes za energię wciąż płaci słono. Z danych Eurostatu wynika, że w II połowie 2011 r. Polska na 27 państw Unii Europejskiej była na 8. miejscu pod względem wysokości opłat za energię, które ponosili odbiorcy przemysłowi. Działające u nas firmy płaciły więcej niż te obecne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Francji.

Informacje z rynku energetycznego mogą okazać się pomyślne również dla gospodarstw domowych. W połowie grudnia przekonamy się, czy Urząd Regulacji Energetyki zdecyduje się obciąć stawki na prąd dla nich. Dotychczas szef URE Marek Woszczyk mówił tylko, że na pewno nie widać podstaw, by opłaty za prąd dla gospodarstw rosły.

Mniejsze będą także rachunki za gaz. Dzięki wynegocjowaniu obniżki za surowiec z Rosji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza złożyć wniosek o obniżkę stawek za paliwo w przyszłym roku. Ze wstępnych informacji wynika, że ceny płacone przez odbiorców przemysłowych mogłyby spaść o kilka procent. Niższe ceny energii i gazu obniżą także inflację.

Polacy nie powinni obawiać się wzrostu rachunków za prąd

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie