Nadzieje i obawy związane z nowym źródłem energii – gazem z łupków, towarzyszą Polakom od ponad trzech lat. W tym czasie przeprowadzono kilka lokalnych protestów, część koncernów rozczarowanych pracami poszukiwawczymi zrezygnowała z inwestycji, ale też uruchomiono pierwszy odwiert gazu łupkowego w Łebieniu na Pomorzu.
Jednak pytania o gaz łupkowy pozostały. I dopiero teraz Ministerstwo Środowiska daje szansę każdemu wypowiedzieć je na głos.
Kilka minut
W sierpniu ruszyła kampania „Porozmawiajmy o łupkach" organizowana przez Ministerstwo Środowiska. Jej łączny koszt to ok. 90 tys. euro, z czego prawie połowa pochodzi ze środków unijnych.
Najważniejsze punkty kampanii stanowią dwa wysłuchania publiczne, które odbędą się 1 października w Gdańsku i 8 października w Lublinie.
– Wysłuchamy wszystkich wystąpień i na ich podstawie opracujemy dokument, który wskaże najważniejsze potrzeby, oczekiwania, nadzieje i obawy zaangażowanych stron oraz niezbędne działania na przyszłość – zapewnia Rafał Miland, zastępcę dyrektora Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska.