Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego i innych ustaw może mieć pozytywny wpływ na dalszą działalność branży gazowej, zwłaszcza firm badających pokłady łupków. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy wraz z proponowanymi regulacjami organy odpowiedzialne za wydawanie poszczególnych decyzji i zezwoleń usprawnią swoje działanie.
Rząd przyjął 11 marca projekt nowelizacji, który ma na celu m.in wyeliminowanie barier administracyjnych, związanych głównie z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, a także wydobyciem węglowodorów (w szczególności gazu z łupków). Projekt też wprowadza instrumenty prawne mające na celu ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie tego typu działalności gospodarczej.
Jedna ?koncesja
Wprowadza np. nowe zasady koncesjonowania działalności w zakresie węglowodorów. Przede wszystkim, jak wcześniej zapowiadano, dotychczasowe koncesje na poszukiwanie lub rozpoznawanie oraz wydobycie w zakresie węglowodorów zastąpiono jedną koncesją na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złóż.
Dotychczasowi koncesjonariusze, którzy uzyskali lub uzyskają koncesję do czasu wejścia w życie ustawy, po zakończeniu etapu poszukiwawczego nadal będą mogli ubiegać się o koncesję na wydobycie na starych zasadach. Zatem zachowane zostaną dotychczasowe prawa przedsiębiorców w tym zakresie.
Jednakże tacy inwestorzy będą mieli także możliwość w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy zmieniającej złożenia wniosku o przekształcenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów w nową koncesję na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie. Przewidziano także możliwość wydłużenia o trzy lata czasu obowiązywania dotychczasowych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów.